Muhalefetten aday argümanları

Okan Müderrisoğlu, altılı masanın cumhurbaşkanlığı adaylığı noktasındaki argümanlarını köşesine taşıdı.
  • 21.06.2022, 08:20:26
  • Güncelleme: 1 ay önce
Muhalefetten aday argümanları

Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu, bugünkü köşe yazısında “Seçim Yasası revizyonu ile kimyası bozulan 6'lı masa bileşenleri ise Erdoğan'ın ‘sert siyasi el enseleri’ karşısında üç argümana sarıldı” diyerek, değerlendirmelerde bulundu.

Son haftalarda siyasetin gündemi ittifaklar bağlamında "cumhurbaşkanı adaylığı" üzerinden şekilleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, tartışmasız adaylığını duyan-duymayana herkese ilân etmesini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik, "Ya adaylığını açıkla ya da adayını" çağrısı izledi. Seçim Yasası revizyonu ile kimyası bozulan 6'lı masa bileşenleri ise Erdoğan'ın "sert siyasi el enseleri" karşısında üç argümana sarıldı:

Önce, "Erken seçim kararı alınsın, adayımızı görürsünüz" denildi.

Sonra, "Karşılıklı olarak TV'de canlı yayına çıkalım, o zaman duyarsınız" söylemi ileri sürüldü.

Ve nihayet, "Adayımızın yıpranmasını istemiyoruz" bahanesi paylaşıldı.

Bu durumda şu sorunun cevabını bulmak önem kazanıyor:

"CHP'NİN ADAYINI KİM YA DA KİMLER YIPRATABİLİR?"

Emin olun bu soruya bulunacak cevap, sanıldığı gibi veya sanıldığı kadar Cumhur İttifakı ya da destekçileriyle ilgili değil!

"Yıpratma" iddiası tamamen CHP içi çekişmeler ve CHP yandaşlarının karşılanamayacak beklentileri üzerinden okunmalı.

Bir başka anlatımla... CHP'ye rağmen CHP'ye yüklenen misyon, başlı başına bir mesele.

Kaldı ki 6'lı masada oturan, ilk kavşakta yolunu ayırmaya meyyal parti başkanları ile HDP'nin dayatmaları da ayrıca hesaba katılmalı!

Belli ki 6'lı masadan ya "yedekte bekletilen ve ismi sufle edilecek aday" pazarlanacak ya da Kemal Bey, kerhen aday kantarına çıkarak muhalefet kanadındaki hassas siyasi fay hatlarını kıracak. Böylece ilk tura, çoklu adayla girilmesi de şaşırtıcı olmayacak.

***

Odaklanılması gereken bir başka nokta da "6'lı masadan doğacak belirsizliklerle dolu" olası yönetim modeli.

Aday spekülasyonu giderilse bile 6 ayrı partinin, süslü laflarla bezeli ortak deklarasyonu ile memleketin idare edilemeyeceği çok aşikâr.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem vaadinin hayata geçemeyeceği ihtimali asla göz ardı edilemeyeceğine göre, ortaya çıkacak garabet modeli, örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerindeki siyasi dağılımın performansında görmek mümkün.

***

Evet, belediye meclisindeki AK Parti çoğunluğu ile Başkan Ekrem İmamoğlu'nun ihtirasından kaynaklanan siyasal rekabet, sık sık tezahür ediyor. İster, "siyasetin cilvesi" deyin isterseniz Atatürk'ün ifadesiyle "Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz" deyin... Netice, İstanbul'daki kaotik yönetim biçiminin, farklı oportünist kimlikleri ve toplamda bir dizi karmaşık çıkarı idare zorunluluğu, tam bir tıkanmayı tanımlıyor. Hal böyle olduğu içindir ki ülkenin kaderinin "içi boş helalleşme sözüne", yani "maceraya terk edilemeyeceği" gerçeği de onaylanmış oluyor. Üstelik bu sıralar tepkisel pozisyonda konuşlanan seçmen davranışlarına rağmen siyasal tablo, öne sürüldüğü gibi köklü değişimi çağrıştırmıyor!

Tabii ki AK Parti'nin de 20 yılda yaptıkları kadar yapacaklarına da geniş kitlelere aktaracağı, zorlu ekonomik şartlardan çıkış takvimine ikna edeceği, siyasal bagajlarından kurtulacağı bir dönemin de kapısı aralanıyor.

OKAN MÜDERRİSOĞLU KİMDİR?

Okan Müderrisoğlu, Sabah gazetesi köşe yazarı ve Ankara temsilcisi, tv programı yorumcusu.1968, Kars doğumlu. Babası Kıbrıs Gazisi Emekli Astsubaydır. Babasının görevi nedeniyle çocukluk ve ilk gençlik yılları Adapazarı’nda geçti.

Adapazarı Eser İlkokulu, Atatürk Ortaoukulu ve Adapazarı Lisesini bitirdikten sonra  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Ayrıca Hürriyet Vakfı Erol Simavi Özel İletişim ve Eğitim Merkezi’nde gazetecilik eğitimi aldı.

1990 yılında Hürriyet Gazetesi’nde “ekonomi muhabirliğine” başladı. 1992 yılında Hürriyet Ankara Bölge Gazetesi’nde “İstihbarat Şefliği”ne atandı.

1993 yılında Sabah Gazetesi’ne geçti. Sabah Gazetesi’nde sırasıyla “Ekonomi Muhabirliği, yazarlık, Ankara Haber Müdürlüğü ve Ankara Temsilci Yardımcılığı” görevlerinde bulunan Müderrisoğlu, halen bu gazetede Ankara Temsilcisi ve yazar olarak görevini sürdürüyor. NTV’ “Siyasi İşler” programını yapıyor. Evli ve 3 çocuk babası.

Muammer Yaşar Bostancı Gazetecilik Ödülü ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Ekonomi Başarı Ödülü” sahibi olan Müderrisoğlu, 2006 yılında Şükrü Kızılot ve Cem Kılıç ile “AB Yolunda Mali Dünyamız” isimli ortak kitap çalışmasına da imza atmıştır.

  • Kaynak: Sabah