Motosiklet ehliyeti için sınava gerek kalmadı

Almanya’da yürürlüğe giren yeni düzenleme ile sınavsız motosiklet ehliyeti almak isteyenler 100 km hız yapan motosikletleri için gerekli sürücü belgesine sınava girmeden sahip olabilecek.
  • 14.05.2022, 17:08:48
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Motosiklet ehliyeti için sınava gerek kalmadı

Almanya’da motosiklet meraklıları belirli şartları yerine getirmeleri takdirde sınavsız bir şekilde motosiklet ehliyeti temin edilecek.

Sınavsız motosiklet düzenlemesine göre, B/BE sınıfı araba ehliyeti olan kişiler 2020 yılından beri sadece belirli derslere katılarak 100 km hız yapan motosikletleri sürebiliyor.

Söz konusu kişilerin motosiklet sürebilmeleri için gerekli şartlar arasında, en az 25 yaşında olmak, en az 5 yıl ehliyet sahibi olmak ve motosiklet ehliyeti için sürücü okulunda 9 derse katılmış olmak yer alıyor.

Buna göre söz konusu aday kişi derslere katıldıktan sonra sürücü okulundan almış olduğu katılım belgesi ile Ulaştırma Dairesi’ne (müracaat ettikten sonra yeni ehliyetine kavuşabiliyor.

Motosiklet ehliyeti için dersler ve işlem parası dahil ücretler eyalete göre değişkenlik gösteriyor. Buna göre söz konusu kişilerin 700 ila 900 avroyu gözden çıkarması gerekiyor.