Mısırlı mahkum 'tıbbi ihmal' nedeniyle öldü

Mısırlı bir mahkum hapishanedeki insanlık dışı koşulları protesto etmek için Bedir 3 cezaevinde açlık grevi başlattıktan iki ay sonra öldü. Bir insan hakları grubuna göre mahkuma cezaevinde tıbbi bakım yapılmadığı bildirildi.
  • 03.11.2022, 10:14:32
  • Güncelleme: 3 ay önce
Mısırlı mahkum 'tıbbi ihmal' nedeniyle öldü

Mısır İnsan Hakları Ağı (ENHR)   Salı günü yaptığı açıklamada , Mısırlı bir mahkumun, kendisi ve tutuklu arkadaşının parmaklıklar ardında maruz kaldığı insanlık dışı koşulları protesto etmek için Bedir 3 cezaevinde açlık grevi başlattıktan iki ay sonra öldüğünü söyledi.

Açıklamada, ölen mahkum Alaa El-Selmy'nin cezaevinde herhangi bir tıbbi bakım veya takip almadığı ve bu nedenle ölümüne kadar çok büyük kilo kaybına uğradığı bildirildi.

Kaynaklar, insan hakları grubuna Selmy'nin üç gün önce öldüğünü, ancak ailesine ölümden ancak Salı (1 Kasım) günü haberdar edildiğini söyledi.

Selmy, 2019'da 'terörizm'le ilgili suçlamalardan mahkum edildikten sonra ömür boyu hapis cezası almıştı.

Selmy'nin ilk tutuklandığı 2014 yılından bu yana ağır işkenceye maruz kaldığı ve cezaevi koşullarını protesto etmek için açlık grevine başladığı vurgulandı. 

Mısır'ın insan hakları  sicili, Cumhurbaşkanı Abel-Fattah El-Sisi rejimi altında düzenli olarak kınanırken, yerel ve uluslararası hak grupları şu anda parmaklıklar ardında yaklaşık 60.000 siyasi mahkum olduğunu söylüyor. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber