Mısır’da, İhvan mensubu memurları işten çıkarmak için yasa tasarısı hazırlanıyor

Mısır Parlamentosu İnsan Kaynakları Komitesi Sekreteri ve milletvekili Abdülfettah Muhammed, Müslüman Kardeşler ile bağlantılı kamu sektörü çalışanlarının işten çıkarılmasına olanak veren bir yasa tasarısı sundu.

  • 05.05.2021, 17:03:27
  • Güncelleme: 5 ay önce
Mısır’da, İhvan mensubu memurları işten çıkarmak için yasa tasarısı hazırlanıyor

Yerel El Şoruk gazetesi, milletvekilinin sunduğu yasa tasarısına göre, bir memurun soruşturmaların ardından ülkede ‘terör örgütü’ olarak kabul edilen Müslüman Kardeşler üyesi olduğu veya sempati duyduğu tespit edilirse görevden kalıcı olarak çıkarılacak.

Gazeteye göre Muhammed, ilgili makamların çalışanları soruşturma yapacağını söyleyerek, özel sektörü de Müslüman Kardeşler üyelerini araştırmaya çağırdı.

Middle East Monitor’de yer alan habere göre, parlamentonun İskan ve Kamu Hizmetleri Komisyonu Sekreteri ve milletvekili Amin Mesud da, aynı amaca ulaşmak için Kamu Hizmeti Yasasında bir değişiklik taslağı hazırladığını söyledi.

Mısır, 2013'te kanlı askeri darbe sonrası ülkenin demokratik olarak seçilen ilk cumhurbaşkanı olan merhum Muhammed Mursi'yi devirdikten sonra Müslüman Kardeşler'i terörist bir grup olarak tanımladı.

Çeviri: Engin Dinç

.