Mısır, 400'den fazla protestocuyu serbest bıraktı

Mısır, Eylül ayında Sisi rejimi karşıtı protestolara katıldıkları için tutuklanan 400'den fazla kişiyi serbest bıraktı.

  • 05.11.2020, 17:47:05
  • Güncelleme: 5 ay önce
Mısır, 400'den fazla protestocuyu serbest bıraktı

Mısırlılar, 20 Eylül’de artan geçim zorluğu, kemer sıkma politikaları ve ülkedeki evlerin yıkılmasına yönelik geniş çaplı uygulamaların ardından rejimi protesto etmek için sokaklara döküldü.

Mısır merkezli medya kuruluşu Mada Masr Eylül ayı sonuna gelindiğinde yaklaşık 400 göstericinin tutuklandığını bildirdi.

Middile East Monitor'de yer alan habere göre insan hakları avukatı Halid Ali, Ekim ortasında gösteriler başından itibaren yaklaşık 2 bin kişinin tutuklandığını duyurdu.

Eski cumhurbaşkanı adayı, rejim herhangi bir resmi rakam açıklamadığı için rakamların avukatların, tutukluların ailelerinin ve insan hakları gruplarının ifadelerine dayandığını bildirdi.

Giza kentinde terör suçlarına bakan bir mahkeme, Salı günü 416 ‘şüphelinin’ şartlı olarak salıverildiğini duyurdu.

Yaklaşık bir ay önce de eylül ayı içindeki protestolarda tutuklanan 79 çocuk serbest bırakılmıştı.

Çocukların gözaltına alınması insan hakları örgütlerinin şiddetli eleştirilerine yol açmıştı. Gözaltına alınan çocuklar 10 ila 15 yaş arasındaydı ve çoğunlukla protestoların gerçekleştiği Yukarı Mısır'dandı.

Muhalif işadamı Muhammed Ali'nin geçen yıl hükümete yönelttiği yolsuzluk iddialarının ardından Mısırlıları rejime karşı birlik olmaya çağırmasının ardından protestocular sokaklara döküldü.

Mısır'da çocuklar da dahil olmak üzere siyasi mahkumlar sistematik olarak işkence görüyor, istismara maruz kalıyor  ve toplu yargılamalar vasıtasıyla cezalandırılıyor.

Son birkaç aydır insan hakları savunucuları, Mısır hükümetini hijyenik olmayan, aşırı kalabalık hücrelerde hızla yayılan koronavirüs krizi nedeniyle siyasi mahkumları  serbest bırakmaya zorluyor.

ABD'li 56 Kongre üyesinin Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah Sisi'ye yazdığı ve Joe Biden'in seçimi kazanması halinde insan hakları ihlallerinin hoş görülmeyeceğini belirten bir mektuptan kısa bir süre sonra Orta Doğu ülkelerinden 222 milletvekili bu ülkeye siyasi tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu.