“Mezar üzerine mezar kazılıyor”

Ekonomik şartların vurduğu Afganistan'ı bir de deprem vurdu. Ölü sayısı her geçen dakika artıyor. Yetliler ve yardım gönüllüleri depremin vurduğu birçok uzak bölgeye hala ulaşamadı.
  • 22.06.2022, 23:12:28
  • Güncelleme: 1 hafta önce
“Mezar üzerine mezar kazılıyor”

Geçtiğimiz gece sabahın ilk saatlerinde Meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem 1000 kişinin ölümüne 3 bin kişinin yaralanmasına ve 3 bin civarında evin yıkılmasına neden oldu.

Depremin vurduğu bazı yerleşim yerlerine gereken yardımın sağlanmasında zorluk çekiliyor. Afgan hükümeti depremin yaralarını sarmakta güçlük çekmesi özellikle Türkiye ve Pakistan'dan ülkeye giden yardımların sayının arttırdı.

Deprem özellikle üllkedeki Paktika eyaletinin vurdu.

Paktika’nın Kültür Dairesi Başkanı Muhammed Amin Huzaifa, "İnsanlar mezar üstüne mezar kazıyor" dedi.

Huzaifa, “Yağmur yağıyor ve tüm evler yıkılıyor. İnsanlar hala enkaz altında mahsur. Enkaz altındaki ölü sayını bilmiyoruz.” dedi.

Daha önce, İçişleri Bakanlığı yetkilisi Salahuddin Ayubi bazı köyler dağların ücra bölgelerinde olduğu ve detaylı bilgilerin toplanmasının biraz zaman alacağı için ölü sayısının artacağını söylemişti.

Paktika eyaletinden bir aşiret lideri olan Yakub Manzor, hayatta kalanların etkilenenlere yardım etmek için seferber olunduğunu söyledi.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), depremin şiddetini önce 6,1 daha sonra 5,9 olarak açıklamıştı.

Deprem, ülkede nüfus yoğunluğunun olduğu bölgeleri vururken sarsıntılar başkent Kabil dahil olmak üzere Host, Paktia, Paktika, Gazni, Logar ve Nangerhar gibi vilayetlerde de güçlü şekilde hissedildi. Ancak insan kaybı ve maddi hasar çok büyük oranda Paktika vilayetinin Pakistan sınırında, sıfır noktasında bulunan Giyan ve Bermel ilçeleri ve köylerinde yaşandı.

BİNLERCE AFGAN YARDIMA KOŞTU

Paktika vilayetinin merkez ilçesi Şeren’den afet bölgelerine ulaşmak dağlık, toprak ve engebeli bozuk yollar nedeniyle 4 saati aşıyor. Ancak tüm bu zorluğa rağmen çevre bölgelerden binlerce Afgan, arama kurtarma çalışmalarına yardım etmek üzere yüzlerce araçla bölgeye akın etti.

Araç yoğunluğu, yolun bazı kısımlarında trafik oluştururken zorlu yollar nedeniyle bazı araçlar arızalandı, bazıları ise kaza yaptı.

Akşam saatlerine doğru 50’den fazla ambulansın afet bölgesinden ölü ve yaralı taşıdığı görüldü.

Gün içerisinde bazı üst düzey Taliban yetkililerin bölgeyi ziyaret ettiği ve binlerce Taliban mensubunun da arama kurtarma çalışmalarına katıldığı öğrenildi.

ARAMA KURTARMAYA ARA VERİLDİ

Havanın kararması, ilçe merkezleri ve köylerde elektriğin olmaması, yağışlar nedeniyle de arama kurtarma çalışmalarına yarın sabaha kadar verildi.

Çoğu Taliban mensubu ve yardıma koşan Afganlar, yarın sabah tekrar gelmek üzere bölgeden ayrıldı.

Çoğunluğu kil, kerpiç ve çamurdan yapılan evlerin özellikle tavanlarının çökmesiyle yıkıldığı gözlemlenen ilçe merkezinde, hayatını kaybedenler toplu mezarlara defnedildi.

Tam olarak kaç kişinin öldüğüne yönelik net veri verilmezken ilçe sakinleri bunu "yüzlerce ölü" şeklinde ifade ediyor.

Adının açıklanmasını istemeyen ve Paktika Emniyet Müdürlüğünde çalışan bir yetkili, enkazın altında çıkarılmayı bekleyen başka cesetlerin de bulunduğunu söyledi.

Taliban yetkilisi, "Yarın sabah erkenden çalışmalara tekrar devam edeceğiz. Henüz toprakların altında çıkarılmayı bekleyen çok sayıda ceset var. Bazı köyler de tamamen yerle bir oldu, bir tane dikili ev dahi kalmadı." diye konuştu.

Melikgazi Muzemmil isimli bir doktor ise yüzlerce ceset gördüğünü aktararak "Paktika merkezden geldim. Başka doktor arkadaşlarım da çevre vilayetlerden yardıma geldi. Bölgeye geldiğimde her şey yerle bir olmuştu. Sadece bir köyde aşağı yukarı 300 kişi hayatını kaybetti, 350 kişi ise yaralandı." ifadesini kullandı.

“EVLERİN NEREDEYSE YARISI YIKILDI”

Kari Seyfullah isimli bir bölge sakini ise afetzedelerin her türlü insani malzemeye ihtiyacı olduğunu belirterek "Burada hava soğuk, yağmur da yağıyor. Depremzedelerin birçoğu şu an dışarıda kalıyor. Çadır ve gıdaya acil ihtiyacımız bulunuyor. İlçede bulunan 3 bin civarındaki evin neredeyse yarısı yıkıldı." dedi.

Abdülkerim isimli bir kişi de Paktika merkezden arama kurtarma faaliyetlerine yardım için Giyan’a geldiğini anlatarak "Buraya ikindiye doğru geldik. Bundan sonra da arama kurtarma çalışmalarının sonucunda 98 kişinin cesedine ulaştık, aralarında kadınlar ve çocuklar da vardı. Tüm aile fertlerinin hayatını kaybettiği durumlar da oldu." diye konuştu.

AİLESİNDEN BEŞ KİŞİYİ KAYBETTİ

Orta yaşlarda bir kadın ise tamamen yıkılan evinin avlusunda kurduğu çadırda yaşamaya başladığını söyledi.

Kocası ve 4 çocuğunu kaybettiğini belirten kadın, yıkılan evinin enkazından çıkarabildiği eşyaları avluya taşıdığını anlattı.

Acılı kadın, "Siz de görüyorsunuz, hiçbir şeyim kalmadı. Ailemden 5 kişi hayatını kaybetti. Şu an yanımda bir oğlum kaldı, onun da psikolojik sorunları var." dedi.

BM'nin New York'taki Genel Merkezi'nden yapılan basın toplantısında konuşan Afganistan Özel Temsilci Yardımcısı ve İnsani Yardım Koordinatörü Ramiz Al-Akbarov, "Türk Büyükelçiliği yetkilileriyle temaslarda bulundum. BM'nin Afganistan'da arama kurtarma kabiliyeti yok ve Türkiye'nin bu yardımı en iyi sağlayacak konumda olduğuna inanıyoruz." dedi.

Al-Akbarov, "Gıda yardımı dağıtım merkezleri kurulmasında Türk ve Pakistanlı yetkililerin büyük rol oynadığını ve cömert çabalar sarf ettiğini burada söylemek istiyorum." ifadesini kullandı.

TÜRK KIZILAY'I DEVREDE

Türk Kızılay, Afganistan'ın Paktika vilayetinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremden etkilenen 500 aileye gıda maddeleri gönderdi.

Türk Kızılay'dan yapılan açıklamada, kurumun bölgedeki delegasyonunda görev yapan ekiplerin depremzedelerin ihtiyaçları için seferber edildiği belirtildi.

TÜRKİYE'DEN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Afganistan'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Oktay, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, "Afganistan'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, kardeş Afganistan halkının acısını paylaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

  • Kaynak: Ajanslar