Metaverse arsa fiyatları çakıldı

Kripto para piyasalarındaki sert düşüş Metaverse teknolojisini de vurdu. İstanbul'da arsa fiyatları yüzde 70’e varan oranda düştü.
  • 24.05.2022, 14:17:13
  • Güncelleme: 1 ay önce
Metaverse arsa fiyatları çakıldı

Kripto paralardaki sert düşüş, dijital para birimlerinin geçerli olduğu Metaverse evrenleri ile NFT’leri de vurdu.

Metaverse’teki arsaların fiyatları plaftormuna göre yüzde 80’lere varan değer kayıpları yaşadı.

Dünya haritasının parsellere bölündüğü Metaverse platformu OVR’de ocak ayında İstanbul’da ortalama 200 liradan alıcı bulan bir parselin bugünkü bedeli 60 liraya kadar düştü.

BİR TRİLYON DOLAR BUHAR OLDU

ABD’de enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve küresel enflasyonist ortamın bir süre daha devam edeceği söylemleriyle riskli varlıklardan kaçış ivme kazandı.

Yaşanan gelişmelerden en çok etkilenenlerin başında kripto para birimleri geldi. Geride kalan 7 haftada Bitcoin’in fiyatı yüzde 40’a yakın, Ethereum’un fiyatı ise yüzde 45 seviyelerinde geriledi.

Bu süreçte kripto para piyasalarının toplam değeri ise 1 trilyon dolara yakın eridi. 

METAVERSE EVRENİ DEĞER KAYBETTİ

Analiz şirketi CoinMarketCap’in verilerine göre, nisan başında 2.1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam değeri, bugünlerde 1,2 trilyon Dolar seviyelerine kadar düştü.

Yaşanan bu büyük kayıplardan, sadece kripto paraların geçerli olduğu sanal evren ‘Metaverse’ ile dijital sanat eserleri/eşyalarını temsil eden ‘NFT’ piyasası da nasibini aldı.

İSTANBUL’DA YÜZDE 70 DÜŞÜŞ

Hürriyet'ten Taylan Özgür Dil'in haberine göre dünyayı 1,6 trilyon parsele bölen Metaverse evreni OVR’de, Türkiye’den satın alınan parsel sayısı 91 bin 500’ü bulurken kripto paralardaki düşüşe bağlı olarak parsel fiyatları da değer kaybetti.

Ocak ayında İstanbul’da ortalama 200 liraya satın alınabilen bir parselin fiyatı mayıs sonu itibarıyla 60 liralara kadar düştü.

BOĞAZ’DA 60 LİRAYA ARSA

Çünkü, bu evrende geçerli olan bir OVR tokenin piyasa değeri ocak ayında 2.5 dolarken, nisan ayında 1,50 dolara ve mayıs ayı sonu itibarıyla da 1 dolar seviyelerine geriledi. 

Şu anda OVR evreninde İstanbul Boğazı hattında 60 liranın altında arsa satın almak mümkün hale geldi. Bu evrende mayıs sonu itibariyle İstanbul Taksim’deki parseller ortalama 120 liraya, Kadıköy’deki parseller 65 liraya, Bakırköy’deki parseller ise 75 liraya satın alınabiliyor.