Menendez, Erdoğan'ı hedef aldı

Menendez, Erdoğan'ın önümüzdeki yıl Türkiye'de yapılacak seçimler öncesinde "yasadışı, otokratik davranışını" artırdığını iddia etti. 
  • 20.12.2022, 13:39:35
  • Güncelleme: 1 ay önce
Menendez, Erdoğan'ı hedef aldı Menendez Yunanistan'daki konuşmasında Türkiye ve Erdoğan'ı hedef aldı. Facebook/Bob Menendez

Yunan Greek Reporter'da yer alan haberde, ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina'yı ile ilgili açıklamasına atıfta bulunarak şunları söyledi: 

“Bu bir NATO üyesi - üç milyon sivilin yaşadığı Atina'yı doğrudan hedef almakla tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler'e göre—sivillere yönelik kasıtlı saldırı bir savaş suçudur. Tüm bu son davranış göz önüne alındığında, ABD F-16 savaş uçaklarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ellerine bırakmamalı. Bu nedenle Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak, Türkiye tüm bölgedeki 'saldırgan' kampanyasını durdurana kadar Türkiye'ye herhangi bir F-16'yı onaylamayacağım. "

Yunanistan'ın yaptığı tüm ihlalleri görmezden gelen Menendez, ABD'ye ve uluslararası topluma, Erdoğan'ın Vladimir Putin'le artan bağları, baskıcı ve anti-demokratik normları takip etmesi, insan hakları ihlalleri ve devam eden uluslararası hukuk ihlalleri nedeniyle hesap vermesi için somut adımlar atılması gerektiğini iddia etti. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber