MBZ, İncirlik Hava Üssü’nün BAE’ye taşınması için çaba sarfediyor  

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed (MBZ), ABD’nin Adana’da bulunan İncilik Hava Üssü’nü ülkesine taşımak için çaba sarf ediyor.

  • 21.09.2020, 15:40:20
  • Güncelleme: 6 ay önce
MBZ, İncirlik Hava Üssü’nün BAE’ye taşınması için çaba sarfediyor  

Ortadoğu, Doğu Akdeniz ve Libya’da Türkiye’ye karşı gösterdiği düşmanca tavırla bilinen BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed, bir yandan da ABD ile ilişkilerini derinleştirmeye çalışıyor.

BAE merkezli New KHaleej adlı sitede yer alan habere göre, Abu Dabi Veliaht Prensi Bin Zayed, ABD’nin Adana’da bulunan İncilik Hava Üssü’nün BAE’ye taşınması için Pentagon’la görüşmelerini sürdürüyor.

BAE, ABD’deki ‘derin devletle’ bağlarını güçlendirmeyi amaçlıyor. New Khaleej'in ABD merkezli istihbarat sitesi Tactical Report’a yer alan bilgiye göre, Veliaht Prens MBZ, Abu Dabi ile ABD arasındaki stratejik ilişkileri, ABD Başkanı Donald Trump’la olan ikili ilişkileri de dahil olmak üzere, her şeyin üstünde bir konuma yerleştirmeyi amaçlıyor.

Haberde ayrıca BAE’nin, Yemen’in güney kıyısında yer alan Sokotra da dahil olmak üzere bir dizi adada, Pentagon ve büyük Amerikan şirketleriyle askeri ve ekonomik işbirliği gerçekleştirmek istediği kaydedildi.

ABD’li Senatör Johnson’dan ‘İncirlik’ açıklaması

Pentagon Sözcüsü Yarbay Thomas Campbell geçen hafta Salı günü Anadolu'y Ajansı’na yaptığı açıklamada, ABD'nin "İncirlik Hava Üssü'ndeki varlığını sona erdirme gibi bir planı olmadığını” söylemişti.

Cambell, “ABD, Türk devletinin daveti üzerine İncirlik Hava Üssü'nde onlarca yıldır faaliyet gösteriyor ve orada devam eden varlığımız, ABD ile NATO müttefiki Türkiye arasındaki güçlü ilişkiyi gösteriyor” demişti.

Bu açıklama, ABD Senatörü Ron Johnson’ın Washington Examiner'a yaptığı “ABD, İncirlik'e alternatif olarak Yunanistan'ın Girit adasındaki deniz üssündeki varlığını artırmaya çalışıyor” şeklindeki açıklamasının ardından geldi.