Mazlum Kobani ABD'yi ziyaret edecek mi?

PKK içerisinde Mazlum Kobani olarak tanınan ve örgütün kurucusu Abdullah Öcalan tarafından Ferhat Abdi Şahin olarak isimlendirilen Mazlum Kobani'nin ABD'yi ziyaret etmesi ihtimali Türkiye'nin tepkisini çekti. 

  • 24.10.2019, 18:57:00
  • Güncelleme: 5 ay önce
Mazlum Kobani ABD'yi ziyaret edecek mi?

Euronews'te yer alan habere göre Türkiye, ABD'nin YPG lideri Mazlum Kobani'yi "meşru siyasi kişilik" olarak görmesine tepki gösterdi.

Türkiye'nin PKK üyesi olarak kırmızı bültenle aradığı ve gerçek adı Mustafa Abdi bin Halil olan YPG yöneticisinin ABD tarafından muhatap alınmasını eleştiren Cumhurbaşkanı kaynakları, Mazlum Kobani ile ilgili "(Kobani'ye) sergilenen tutumdan dolayı son derece endişeliyiz. Bu şahıs ABD'nin ve diğer devletlerin terör örgütü olarak tanıdığı PKK'nın lideridir ve adaletten kaçmaktadır" ifadelerini kullandı.

Mazlum Kobani'nin NATO üyesi Türk güvenlik güçlerine yönelik saldırılardan ötürü Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığını hatırlatan Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının gösterdiği tepki Ankara'nın tehlikeli gördüğü bir ihtimale dayanıyor. Mazlum Kobani'nin ABD'yi ziyaret edebilmesi için senatörler tarafından ABD Dışişleri Bakanlığına yapılan başvurunun kabul edilmesi ihtimaline karşı Türkiye keskin bir tepki gösteriyor. f