Mavi Marmara saldırısını yöneten Ashkenazi İsrail Dışişleri Bakanı oldu

İstanbul 7. Ağır ceza mahkemesi tarafından Mavi Marmara davasında hakkında yakalama kararı çıkan eski İsrail Genelkurmay Başkanı Ashkenazi, yeni kurulan İsrail Koalisyon hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak atandı.

  • 20.05.2020, 14:15:40
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Mavi Marmara saldırısını yöneten Ashkenazi İsrail Dışişleri Bakanı oldu

İsrail’de devam eden hükümet krizi Binyamin Netanyahu ve Benny Gantz’ın kurdukları koalisyon hükümeti ile sona erdi. İki liderin anlaşmasından sonra belirlenen kabine yapılan yemin töreni ile göreve başladı.

Koalisyon hükümetinde Mavi-Beyaz ittifakının iki numaralı ismi olan Gabi Ashkenazi Dışişleri Bakanı olarak göreve geldi.

Ashkenazi Mavi Marmara saldırısının başındaydı

İsrail güçleri, Gazze Şeridi’ne insani yardım götüren Mavi Marmara adlı gemiye 31 Mayıs 2010’da saldırıda bulundu.

İsrail güçlerinin saldırısında Ali Haydar Bengi, Cengiz Songür, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Cevdet Kılıçlar, İbrahim Bilgen, Fahri Yıldız Furkan Doğan ve Cengiz Akyüz adlı aktivistler hayatını kaybetti, Uğur Süleyman Söylemez ise 4 yıl süren yaşam mücadelesinin ardından yaşamını yitirdi.

Saldırıyı yöneten Gabi Ashkenazi, daha sonra Mavi Marmara’da incelemeler yaptı.

Ashkenazi hakkında Türkiye’de yakalama kararı çıkmıştı

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Mavi Marmara saldırısını yöneten ve dönemin Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi ve diğer sanıklar hakkında yakalama kararı çıkartmıştı. Ayrıca kırmızı bültene girmeleri için de harekette bulunulmuştu.

28 Nisan 2016’da İsrail, imzalanan Kudüs anlaşmasına ilişkin Türkiye’ye 20 milyon dolar ödeme yapmıştı.