Maribli ihtiyardan Husilere karşı haysiyetli duruş

Yemen’de İran destekli Husilerin yaptığı katliamlara dikkat çeken Maribli yaşlı mücahid, silahlı milislerin evleri, mescidleri ve okulları bombaladıktan sonra “Allahüekber”, “Amerika’ya ölüm” diyerek slogan attıklarını belirtti.
  • 28.01.2022, 12:48:46
  • Güncelleme: 4 ay önce
Maribli ihtiyardan Husilere karşı haysiyetli duruş

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen, dünyada şiddetli çatışma ve katliamların yaşandığı en önemli merkezlerden biri oldu.

İran destekli Husilerin sivil halka yönelik uyguladığı insan hakları ihlalleri ve yerinden etme politikaları birçok insanın hayatını olumsuz etkiledi.

ALLAHÜEKBER, AMERİKA’YA ÖLÜM

Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduran Husilere karşı mücadele verdiğini söyleyen yaşlı bir adam, silahlı milis güçlerinin, evleri, mescidleri ve okulları bombaladıktan sonra “Allahüekber”, “Amerika’ya ölüm” diyerek hareket ettiklerini söyledi.

Husilerin, ABD’ye hizmet ettiğini belirten ihtiyar, “Önce bizler Allah’a olan bu ahdimize sadık kaldık. Sonra emir sahibine itaat ahdimize sadık kaldık. Emir sahibi de Allah’a olan sözünde durdu. Yahudiler ve Hristiyanların ajanları Husiler bize galip gelemediler. Kiralık olanların kiraladıkları, parasını verene çalışanlar bize galip gelemediler. Bizim DEAŞ olduğumuzu, tekfirci olduğumuzu ve ABD’nin adamları olduğumuzu söyleyerek bize savaş açtılar. Bizde ABD filan yok, ABD kendi ülkesinde rezil olmakla meşgul” dedi.

MARİB HUSİLER İÇİN MEZARLIK OLACAK

İran destekli milislerin Marib'e saldırmasının onlar açısından kötü sonuçlar doğuracağından bahseden yaşlı adam, “Marib ve çevresi onlar için bir mezarlıktan başka bir şey olmayacak” şeklinde konuştu.

Husilerin yanında savaşan kişilere seslenen Maribli ihtiyar, “Allah tövbe edip Yemenlilerin saflarına dönün. Başkaları adına çalışmaktan, Allah’a ve Resulüne yalan söylemekten vazgeçin” dedi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümet güçlerine destek verdiğini belirtiyor.