Mali'de cunta yönetimi 5 yıl süre istedi

Batı Afrika ülkesi Mali'de askeri darbeyle iktidara gelen cunta yönetimi, Şubat’ta yapılması planlanan seçimlerin uygun koşulların oluşturulabilmesi için 5 yıl sonraya ertelenmesini istedi.
  • 03.01.2022, 15:30:39
  • Güncelleme: 7 ay önce
Mali'de cunta yönetimi 5 yıl süre istedi

Ulusal basındaki haberlere göre, 24 Mayıs'ta askeri darbeyle iktidarı ele geçiren cunta yönetimi en iyi seçim koşullarının oluşturulabilmesi için Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'na (ECOWAS) 5 yıllık geçiş dönemi teklifinde bulundu.

ECOWAS Dönem Başkanı ve Gana Cumhurbaşkanı Nana Akufo Addo ile Gana'nın başkenti Akra'da bir araya gelen Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop, ülkede sağlıklı ve adil seçim koşullarının oluşturulabilmesi için 5 yıllık geçiş dönemi teklif etti.

Diop, bölgesel meselelerin de konuşulduğu görüşmede ECOWAS Dönem Başkanı Addo'ya, ülkede sağlıklı ve adil seçim koşullarının oluşturulabilmesi için 5 yıllık geçiş dönemi teklif etti.

SEÇİMLERİN ŞUBAT AYINDA YAPILMASI PLANLANIYOR

Mali'deki hükümetle ECOWAS arasında uzun süredir "seçim takvimi" tartışması yaşanıyor.

Başta ECOWAS olmak üzere uluslararası toplum ise seçimlerin belirlenen tarih Şubat 2022'de yapılması konusunda sık sık açıklamalarda bulunuyor.

Son olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden bir heyet, Mali'yi ziyaret etmiş ve seçim takvimine uyulması gerektiğini bir kez daha yinelemişti.

SİLAHLI ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Mali'de 4 gün önce askeri birliğe düzenlenen bombalı saldırıda 8 asker hayatını kaybetmiş. 12 asker de yaralanmıştı.

Ülkenin kuzeybatısında Nara kasabasındaki askeri birliğe el yapımı bomba ve ağır silahlarla saldırı düzenlenmişti. Saldırıda 8 asker hayatını kaybederken, 12 asker de yaralanmıştı.

Sahel bölgesinde "3 ülke sınırı" olarak bilinen Burkina Faso, Mali ve Nijer, son yıllarda, terör örgütü El Kaide'ye bağlı gruplarla DEAŞ terör örgütünün saldırılarına maruz kalıyor.

Mali'de 2013'ten bu yana konuşlu yabancı askeri misyonlara rağmen ülkedeki terör örgütleri saldırılarına devam ediyor.