Macron'un rakibinden yasa dışı Karabağ ziyareti

Laçın koridoru üzerinden yasa dışı bir şekilde Karabağ’a giden Fransa cumhurbaşkanı adayı Valérie Pécresse, Ermenistan yanlısı ayrılıkçıları ziyaret etti.
  • 23.12.2021, 15:43:15
  • Güncelleme: 1 ay önce
Macron'un rakibinden yasa dışı Karabağ ziyareti

Fransa cumhurbaşkanı adayı Valérie Pécresse, Laçın koridoru üzerinden yasa dışı bir şekilde Karabağ’ı ziyaret etti. Karabağ’da Ermenistan yanlısı ayrılıkçıları ziyaret eden Fransız siyasetçi, Azerbaycan kamuoyunda tepki çekti.

Azerbaycan’ın Karabağ’da kazandığı zaferin ardından, Ermenistan’ın provokatif çabaları hız kesmeden devam ediyor. Son olarak, Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Macron’un rakibi olan Cumhuriyetçilerin adayı Valérie Pécresse, önce Ermenistan’ın başkenti Erivan’ı ardından da Ermeni ayrılıkçıların bulunduğu Karabağ’ı ziyaret etti. Karabağ’da Azerbaycan’ın kazandığı zaferin ardından Ermenilere bırakılan bölgede Rusya Federasyonu güçleri, Laçın koridorunu kontrol ediyor. Sözde Rus barış gücünün kontrolündeki Laçın koridorundan, Fransız siyasetçi Valérie Pécresse Karabağ’dak Ermeni ayrılıkçıları yasa dışı bir şekilde ziyaret etti.

ERMENİ AYRILIKÇILARLA GÖRÜŞTÜ

Dün gerçekleşen ziyarette, Fransız siyasetçi, Karabağ’da Ermenistan yanlısı ayrılıkçıların lideri Arayik Harutyunyan ile bir araya geldi.

“LAÇIN KORİDORUNUN KONTROL EDİLMESİ GEREKİYOR”

Azerbaycan medyasına yansıyan haberlerde, “Fransa cumhurbaşkanı adayı, Laçın koridoru üzerinden yasa dışı bir şekilde Karabağ’ı ziyaret etti. Rus ordusunun, Laçin koridorundan kimin gelip geçtiğinden haberi yok (!). Tabii ki Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Valérie Pécresse’i istenmeyen kişi ilan edebilir ama bu bir çıkış yolu değil. Bu gibi siyasetçilerin, Azerbaycan’ın izni olmadan topraklarımıza girmemeleri ve Ermeni ayrılıkçılarla görüşmemeleri için Laçın koridorunun kontrol edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde Laçın koridoru yine de bize çok zarar verir.” ifadelerine yer verildi.

  • Kaynak: qha