Macron yine Türkiye'yi hedef aldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Erdoğan, İslam'ı yaymak istiyor. AB üyesi Kıbrıs’ı tanımıyor. Akdeniz’de saldırgan bir politika izliyor” diyerek Türkiye’nin AB’ye üye olmasına karşı olduğunu açıkladı.
  • 08.01.2022, 12:20:31
  • Güncelleme: 4 ay önce
Macron yine Türkiye'yi hedef aldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Le Parisen gazetesinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği değerlerine uymadığını ve saldırgan bir politika izlediğini öne süren Macron, "Türkiye, siyasal İslam'ı genişletme projesi yürütüyor" dedi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı olduğunu ifade eden Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi projesinin Avrupa değerleriyle uyuşmadığını söyledi.

Muhabir tarafından kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak bakıyor musunuz?” şeklindeki sorusuna “Hayır, Erdoğan’ın izlediği siyaset ve uygarlık projesi Avrupa değerleriyle uymuyor. Türkiye, siyasal İslam'ı genişletme projesi yürütüyor. AB üyesi Kıbrıs’ı tanımıyor. Doğu Akdeniz’de saldırgan bir politika izliyor. Ben Türkiye’nin Avrupa ile ilişkisi olmasını arzu ederim. Çünkü bizim değerlerimize bağlanırsa, bizden daha fazla uzaklaşamaz” ifadelerini kullandı.