Lübnanlılar Esed’in yanında Dera halkına karşı savaşıyor!

Dera il merkezinde kontrolü tamamen almak için yaklaşık bir ay önce sivil yerleşimlere saldırılar başlatan Beşşar Esed rejimi ordusuna bağlı 4. Tümen'de Lübnanlı savaşçıların da yer aldığı ortaya çıktı.
  • 01.09.2021, 13:59:08
  • Güncelleme: 4 ay önce
Lübnanlılar Esed’in yanında Dera halkına karşı savaşıyor!

Rusya'nın ara buluculuğunda Temmuz 2018'de varılan uzlaşmayla kent merkezindeki muhaliflerin hafif silahlarıyla kalmalarını kabul ederek Dera ilini büyük ölçüde eline geçiren Esed rejimi, il merkezinde kontrolü tamamen almak için 29 Temmuz'da saldırılar başlattı.

Deralı aktivistlerin kurduğu Neba Haber Ağı, Dera il merkezindeki bazı mahalleleri kuşatan ve sivil yerleşimleri aralıklarla bombalayan rejim ordusu birlikleri saflarında Lübnan kökenli savaşçıların bulunduğunu gösteren fotoğraf karelerini yayımladı.

Ebu Turab lakaplı Mehdi Avada ve Rami Harbe isimli Lübnanlı savaşçıların, Dera kent merkezinde Beşşar Esed'in kardeşi Mahir Esed'in komutasındaki 4. Tümen saflarında yer alarak rejimle uzlaşıya karşı çıkanlarla savaştığını belirten Neba Haber Ağı, Ebu Turab'ın Suriye'deki iç savaşın başlamasıyla rejim ordusu çatısı altında kurulan milis güçlerini eğittiğini vurguladı.

Ağ, Ebu Turab'ın il merkezindeki Dera el-Beled Mahallesi'ni kuşatan rejimin 4.Tümen'in komutanlarından Giyas Dale ile Dera'da ortak hareket ettiğini gösteren kareleri sosyal medya hesabından paylaştı.

Neba Haber Ağı, Ebu Turab'ın İran’la yakın ilişkilere sahip olduğunu göstermek için de İran’ın eski Şam Büyükelçisi Cevat Türk Abadi ile çektirdiği fotoğrafı yayımladı.

Rejim ordusuna yakınlığıyla bilinen sosyal medya hesaplarından Dera'dan çekildiği ifade edilerek paylaşılan karelerde de Avada ve Harbe'nin rejim saflarında yer aldığı görüldü.