Lübnan’da Sünnilere seçimleri boykot etme çağrısı yapılmayacak

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, 15 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimler için Sünnilere boykot çağrısında bulunmayacaklarını bildirdi.
  • 28.01.2022, 19:37:25
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Lübnan’da Sünnilere seçimleri boykot etme çağrısı yapılmayacak

Lübnan’da 15 Mayıs’ta yapılması ön görülen seçimler için Sünnilere boykot çağrısında bulunulmayacak.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Beyrut’taki Hükümet Sarayı’nda Başbakan Mikati ile Lübnan Müftüsü Abdullatif Deryan bir araya geldi.

Yapılan görüşmede, Mikati’nin ülke ve halkın yaşadığı büyük zorlukların, her şeyden önce İslam birliği ve milli birliği gerekli kıldığını vurguladığı ve Deryan’ın safları birleştirme konusundaki çabalarına güvendiğini ifade ettiği belirtildi.

Eski Lübnan Başbakanı ve Sünni Müstakbel Hareketi lideri Saad el-Hariri'nin siyasi faaliyetlerini durdurması üzerine Sünnilerin seçimleri boykot edip etmeyeceği yönündeki soruya cevap veren Mikati, seçimlerde "Sünni boykot" çağrısında kesinlikle bulunmayacağız dedi.

Mikati, "Aday olmak isteyen olsun. Seçimler 15 Mayıs'ta planlanan tarihte yapılacak." dedi.

Görüşmede, Lübnan Müftüsü Deryan da müftülük makamının tüm Lübnanlıları kucakladığını belirterek, kurumun, ülkedeki tüm oluşumlara yaklaşımda ılımlılık ve açıklığın sembolü olduğunu ifade etti.

Eski Lübnan Başbakanı ve Sünni Müstakbel Hareketi lideri Saad el-Hariri, 24 Ocak'ta yaptığı açıklamada siyasi faaliyetlerini durdurduğunu belirtmiş, partisine de aynı kararı alma çağrısında bulunmuştu.