Lübnan'ın Trablus kentinde protesto gösterileri: 226 yaralı

Lübnan'ın kuzeyindeki Trablus kentinde dün protestocular ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda yaralananların sayısı 226'ya yükseldi. Protestolar sırasında gerçek mermi ile ateş edildiği bildirildi.

  • 28.01.2021, 17:54:13
  • Güncelleme: 4 ay önce
Lübnan'ın Trablus kentinde protesto gösterileri: 226 yaralı

Lübnan’ın resmi haber ajansına göre çatışmalarda 226 kişinin yaralandı. Durumları ciddi olana 66 yaralı hastanelere sevk edilirken, diğer yaralılara Lübnan Kızılhaçı sağlık ekipleri ve ‘Acil Durum ve Yardım Hizmeti’ görevlileri tarafından meydanda müdahale edildi.

Ajans, protestocuların yolları çöp konteynırları ve yanan lastiklerle kapattığını bildirdi. Göstericilerden birkaçı Trablus'taki protestocularla beraber Riyad El Sulh Meydanı'nı Beyrut'taki Parlamento girişinden ayıran beton duvarın yakınında araba lastiklerini de ateşe verdi.

Güvenlik güçleri, Twitter'dan yaptığı paylaşımda bazı personellerinin ses değil, el bombası ve molotof kokteyli ile saldırıya uğradığını, biri kritik olmak üzere 3'ü subay 9 personelin yaralandığını bildirdi.

Güvenlik güçleri dün öğleden sonra yüzlerce protestocu genci dağıtmak için yoğun şekilde göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanmış; göstericilerin taş, molotof kokteyli ve havai fişek atmasıyla çatışmalar şiddetlenmişti. Çatışmalar Pazartesi gününde bu yana devam ediyor.

Öfkeli protestoculardan bazıları daha sonra valilik binasına saldırmaya çalışmıştı.

Göstericilerin büyük çoğunluğu ise  2019 sonbaharındaki kitlesel protestolar sırasında en önemli meydanlardan biri olan Al-Nur Meydanı'nda toplandı.

Gerçek mermi ile ateş edildi

Dün akşam saatlerinde göstericiler bir polis binasının girişini ateşe verdi. Bu arada meydanda nereden ateş edildiği belli olmadığı halde silah sesleri geldi.

Kısa bir süre önce araba tamircisi olarak çalışırken işini kaybeden 25 yaşındaki maskeli protestocu Muhammed, AFP’ye, “Bedeli ne olursa olsun hareketlerimize devam etme kararı aldık (...) Çünkü ülkede kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadı, çok kötü koşullarda yaşıyoruz. Çalmadık kapı bırakmadım ancak günlük yiyeceğimizi temin edecek bir iş bulamadım” dedi.

Deterjan satan bir mağazada çalışan 20 yaşındaki Muhammed İzzeddin ise özellikle Trablus'un fakir mahallelerine atıfta bulunarak, "Yemek istemek için buradayız. İnsanlar aç" dedi.

Birkaç saat süren çatışmalardan sonra Güvenlik Güçleri ve Lübnan Ordusu, göstericileri dağıtmak ve valilik binasına saldırmalarını önlemek için binanın etrafına ve El-Nur Meydanı'na takviye kuvvetler gönderdi. Ancak protestocular barikat kurdukları yakın sokaklara çekildiler ve çatışmalar akşam geç saatlere kadar devam etti.

Lübnan Kızılhaçı, Pazartesi gününe nazaran Salı günü daha az kişinin yaralandığını belirtti.

Uluslararası Af Örgütü’nden açıklama

Uluslararası Af Örgütü ise bugün yaptığı açıklamada Fransa’Yı uluslararası hukuka uygun olarak kullanma sözü vermediği takdirde Lübnan’a silah ihracatını askıya almaya çağırdı. Örgüt, Lübnan güvenlik güçlerinin barışçıl göstericileri bastırmak için Fransız yapımı silahlar kullandığını vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü'nün Fransa şubesi yetkilisi Emeric Elwyn, "Fransa yıllardır Lübnan güvenlik güçlerine ciddi insan hakları ihlallerini işlemek veya kolaylaştırmak için kullandıkları kanun uygulama ekipmanını sağlıyor" dedi.

Örgüte ait bir raporda “Lübnan güvenlik güçlerinin Fransa menşeli göz yaşartıcı gaz, plastik mermiler ve gerçek mermiler de dahil olmak üzere kimyasal tahriş edici maddeler aracılığıyla yasadışı güç kullanarak en az bin protestocuyu yaraladığı" bildirildi.