Lübnan’da bankalar hükümetin kurtarma planını reddetti

Lübnan’da Bankalar Birliği, hükümetin ekonomik kurtarma planının hiçbir şekilde onaylanamayacağını savunarak, plan hazırlanırken kendilerine danışılmadığını, plan nedeniyle Lübnan’a güvenin kaybolacağını, yatırımları caydıracağını ve herhangi bir iyileşme şansını yaralayacağını açıkladı.

  • 02.05.2020, 16:51:18
  • Güncelleme: 4 ay önce
Lübnan’da bankalar hükümetin kurtarma planını reddetti

Reuters’de yer alan habere göre açıklamada, hükümetin gelir ve gider planının belirsiz olduğu, uygulamayı destekleyen belirgin bir tarih olmadığını, enflasyonist baskılardan hiç bahsedilmediğni ve hiper enflasyona yol açabileceği belirtildi.

Açıklamadı, parlamentonun planı reddeceğini ileri sürerek, planın özel mülkiyeti ihlal etttiği dile getirildi. Açıklamada birliğin kendi planını yakında açıklayacağı ve bu planın büyümeyi yeniden sağlayabileceği vurgulandı.

Hükümetin planında neler var?

Hizbullah’ın destek verdiği Hasan Diyab hükümeti, Perşembe günü “ekonomik kurtarma planını” oy birliğiyle kabul etti. Bu plan kapsamında, bankalardaki bazı mevduatlara yapılan faiz ödemelerinin geri alınması, bütçe açığının yüzde 5-6 bandında tutulması ve önümüzdeki 5 yıl için dışarıdan 10 milyar doların üstünde destek talep edilmesi öngörülüyor.

Hükümet, plan kapsamında IMF’le bir anlaşma imzalanması ve bu güvenle 2018 yılındaki Paris Konferansı’nda taahhüt edilen ve uzun zamandır askıya alınmış olan 11 milyar doların da serbest bırakılmasını umuyor. Hükümet ayrıca Mart ayı içinde hükümetin  ödemeyeceğini belirttiği 31 milyar dolarlık tahvil senetleriyle ilgili yatırımcılarla ilgili görüşmelerden planın önemli bir dayanak oluşturacağını düşünüyor.

Lübnan’da halkın isyanı sürüyor

Ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle, geçtiğimiz günlerde ülkenin kuzeyindeki Trablusşam başta olmak üzere birçok kentte "açlık devrimi" sloganıyla yeniden alevlenen protestolar sırasında göstericiler ile güvenlik güçleri arasında kanlı çatışmalar yaşandı. Onlarca yaralının yanı sıra bir protestocu hayatını kaybetti. Lübnan Ordusu ise 54 askerinin yaralandığını açıkladı.

Ülkede Lübnan lirasının dolar karşısında durmadan değer kaybetmesine karşın bankalar dolar cinsinden para çekme işlemlerini askıya almıştı. Müşterilerin mevduatlarının dolar yerine Lübnan lirasıyla ödenmesi ve bu işlemlerde baz alınan döviz kurunun sabitlenmesine karar verilmişti.

Bankaların baz aldığı kur 1 dolar = 1500 Lübnan Lirası (LL) iken karaborsada dolar 4000 LL'den işlem gördü. Parasını bankalarda tutanlar büyük mağduriyet yaşadı.