simdi-birlik-zamani
simdi-birlik-zamani

Lodos insanları etkiliyor

Güneybatıdan esen Lodos, adeta baş ağrısını da önüne katıp sürüklüyor. Peki lodosun olumsuz etkilerinden korunmak için ne yapmak gerekiyor?
  • 23.11.2022, 10:52:35
  • Güncelleme: 4 ay önce
Lodos insanları etkiliyor

Güney ya da güneybatı yönünden esen lodos, çoğu zaman kuru ve sıcak, kimi zaman yağış getirir.

Lodos, Türkiye’nin batı bölgelerinde, güney batı yönlerden esen sıcak rüzgardır. Bazen hızı ve hamlesi 40 ile 60 Knots’a kadar ulaşarak etkili olmaktadır. 

Sağlığı olumsuz yönde etkileyen lodos en çok da baş ağrısına yol açıyor ve bazı insanlar için “kabus” anlamına geliyor.

Çünkü Halk arasında "lodos çarptı" şeklinde dile getirilen migren tarzı baş ağrısının en önemli nedeni lodosun yol açtığı hava basınç değişiklikleri. Ayrıca lodosun taşıdığı çeşitli toz ve mineraller de baş ağrısı ve migrenin tetikleyicileri arasında.
Aynı zamanda hormonal dengeyi bozan ve psikolojik sorunlara da yol açan lodosun marifetleri baş ağrısıyla sınırlı değil. Yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, çalışma isteğinin azalması, göz kanlanması, ağrı, mide bulantısı, nefes darlığı, uyuşukluk, iştah değişiklikleri ve psikolojik sorunlar gibi şikayetlere de sebep oluyor.

Lodosun yarattığı hava değişimleri, duyarlı olanları daha çok etkiliyor, bu nedenle özellikle sinüzit şikayeti olanların daha dikkatli olması gerekiyor.

Lodosun olumsuz etkilerinden korunmak için atılacak adımları şöyle özetlemek mümkün:

- Lodoslu havalarda bere veya şapka gibi başınızı koruyacak bir şeyle örtün. 

- Rüzgarda durmamaya çalışın.
- Banyodan sonra hemen sokağa çıkmayın ve saçınızı iyice kurutun.
- Klimalı ortamlardan kaçının.
- Eğer imkanınız varsa lodos olan günlerde dışarıya çıkmayın.
- Pencere veya kapıyı bile açtığınızda, lodoslu havanın içeri gireceğini ve lodosun etkilerinin eve de yerleşeceğini unutmayın

.

  • Kaynak: ortadoğuhaber