Libya'nın güneyindeki çatışmalar devam ediyor

Libya’nın güney bölgelerinde artan çatışmalar üzerine açıklama yapan Tümgeneral Halid Mahcub, "Operasyonlar organize suç şebekeleri ortadan kaldırılıncaya kadar devam edecek" dedi.
  • 27.01.2022, 16:44:35
  • Güncelleme: 3 ay önce
Libya'nın güneyindeki çatışmalar devam ediyor

Alhadath’ın haberine göre, Libya ordusu, ülkenin güneyindeki Katrun kentinin eteklerinde terör örgütü DEAŞ ile yaşanan çatışmalar sonucu örgüt mensubu olduğu düşünülen 2 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Güneydeki çatışma ve düşmanlıkların terör örgütleri ve organize suç şebekelerinin ortadan kaldırılıncaya kadar devam edeceğini söyleyen Libya Ordu Genel Komutanlığı Ahlaki Rehberlik Dairesi Başkanı Tümgeneral Halid El-Mahcub, bölgeye kara ve havadan askeri takviyelerin yapıldığını belirtti.

El-Mahcub, bu çatışmaların Katrun'un güneyindeki askeri araçların hareketini takiben Güney Operasyon Gücü'nün terör örgütlerinin çöl devriyelerini keşfettikten sonra patlak verdiğini, DEAŞ'in Cebel Asida'da olduğunu ve burada çıkan çatışmada iki DEAŞ unsurunun öldürüldüğünü ve diğerlerinin de yaraladığını açıkladı.

İKİ LİBYA ASKERİ HAYATINI KAYBETTİ

Libya ordusundaki bir yetkili ise bölgede faaliyet gösteren silahlı grupların, son olarak ülkenin güneyindeki Murzuk şehrinde ortaya çıkan DEAŞ'ın firari lideri Mutaz Ahmed ile bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Çatışmalar, Libya ordusuna ait bir devriyenin Traghen kentindeki bir keşif operasyonundan dönerken Mecdol ve Katrun bölgeleri arasında iki askerin öldürülmesine ve bir askerin yaralanmasına neden olan bir terör saldırısına maruz kalmasından iki gün sonra artışa geçti.

LİBYA’NIN GÜNEYİ SUÇ YUVASI HALİNE GELDİ

Libya’da kaçakçılık yapan çetelerin ülkenin güneyindeki geniş bölgelere yayılmış durumda olduğuna dikkat çekilirken, Muammer Kaddafi rejiminin devrilmesinden sonra bölgeye Çad ve Sudan gibi Afrika ülkelerinden yabancı silahlı güçlerin girdiği belirtildi. Ayrıca sivil insanları kaçırıp fideye isteyen silahlı çetelerin, bölgedeki huzur ve güvenlik ortamını bozduğu kaydedildi.

Öte yandan, El Kaide ve DEAŞ’ın kalıntılarının da ülkenin güneyinde konuşlandığını belirten yerel kaynaklar, terör örgütlerinin bölgedeki güvenlik zafiyetinden faydalanarak çeşitli yerleri ele geçirmeye çalıştığını bildirdi.