Libya parlamentosu seçim için tarih belirlemeyi reddetti

Seçimi denetlemekle görevli meclis komisyonu, “belirli aşamaları olan yeni, gerçekçi ve uygulanabilir bir yol haritası” oluşturulması gerektiğini ifade ederek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihini belirlemeyi reddetti.
  • 28.12.2021, 10:24:13
  • Güncelleme: 1 ay önce
Libya parlamentosu seçim için tarih belirlemeyi reddetti

Libya parlamentosu, geçen hafta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir tarih belirlemeyi reddederek soru işaretleri bıraktı.

Seçimleri denetlemekle görevli meclis komisyonu, bu aşamada yeni bir tarih belirlemenin riskli olacağını söyleyen bir rapor sundu.

Bu, oylamanın 24 Ocak'ta yapılmasını öneren Yüksek Ulusal Seçim Komisyonu'na (HNEC) yapılan doğrudan bir geri çevirmeydi.

Parlamento komitesi, 2014'ten bu yana doğu Libya'da bulunan ve ülkenin derin bölünmelerini yansıtan meclisin bir parçası.

Komite, "yeni tarihler belirleyip aynı hataları tekrarlamak yerine, yeni, gerçekçi ve uygulanabilir, aşamaları belirlenmiş bir yol haritasının hazırlanmasını" tavsiye etti.

Komite başkanı El-Haid el-Sghayer tarafından milletvekillerine sunulan raporda, 1969'da Muammer Kaddafi tarafından rafa kaldırılan anayasanın yerine yeni bir anayasa taslağı hazırlamak üzere bir komite kurulması gerektiği de belirtildi.

Ayrıca, görevi seçimlerle sona erecek olan Abdülhamid Dbeibah'ın geçici hükümetinde de değişiklik yapılması çağrısında bulunuldu.

Parlamento henüz önerileri tartışmadı.

  • Kaynak: TRT World