Libya ordusu Vatiyye Üssü’nü almak için harekete geçti

Libya’da BM’nin tanıdığı resmi hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile isyancı general Hafter arasındaki mücadele başkentin güneybatısıdaki Vattiye üssü ve çevresinde sürüyor. 

  • 05.05.2020, 16:57:39
  • Güncelleme: 5 ay önce
Libya ordusu Vatiyye Üssü’nü almak için harekete geçti

UMH’ye bağlı Libya Ordusu Vatiyye hava üssünü Hafter’e bağlı güçlerden almak için bu sabah bir operasyon başlattı. Üssün çevresindeki lojmanları ve Zerra Kapısı mevkiini ele geçiren UMH güçleri ile Hafter’e bağlı güçler arasında üssün kuzeyinde çatışmalar devam ediyor.

UMH kaynakları Vattiye üssündeki Hafter direncinin son dönemde gerçekleştirilen yoğun hava harekâtı sayesinde çöktüğünü bu nedenle üssün tamamını kontrol altına almanın kolay olacağını dile getirdi.

Vatiyye Askeri Üssü'nün önemi

Başkent Trablus'un yaklaşık 140 kilometre güneybatısındaki Vatiyye Askeri Üssü, Hafter milisleri tarafından başkente yönelik hava saldırılarında yoğun biçimde kullanılmıştı.

Stratejik önem taşıyor

Libya ordusu, 25 Mart'ta başlattığı Barış Fırtınası Operasyonu'nda üssün bir kısmını ele geçirmiş ancak daha sonra çekilmek zorunda kalmıştı. Libya hükümeti (UMH) güçleri, 13 Nisan'da üssün çevresinde 3 bin kilometrekarelik alanı milislerden temizlemişti.

Çölün ortasında geniş ve korunaklı bir askeri alan olan Vatiyye, 7 ila 10 bin askerlik kapasitesiyle de stratejik önem taşıyor.