Lavrov: Ukrayna’ya saldırmak gibi bir planımız yok

Ukrayna krizini görüşmek üzere ABD’li mevkidaşı ile Cenevre’de bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna’ya saldırmak gibi bir planları olmadığını belirtti.
  • 21.01.2022, 16:34:26
  • Güncelleme: 4 ay önce
Lavrov: Ukrayna’ya saldırmak gibi bir planımız yok

Ukrayna ile Rusya arasındaki artan gerilim dünyada kaygı yaratırken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan tansiyonu düşürecek bir açıklama geldi.

ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile Cenevre’de bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı planı olmadığını söyledi.

CENEVRE’DE KRİTİK TOPLANTI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya dışişleri bakanları Ukrayna krizini görüşmek üzere İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya geldi.

Görüşme sonrasında basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmek gibi bir planı olmadığını tekrarladıklarını, Ukrayna halkını asla tehdit etmediklerini ve tansiyonun düşmesini istediklerini söyledi.

GÜVENLİK GARANTİLERİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD Başkanı Joe Biden'la Ukrayna konusunu görüşmeye her zaman hazır olduğunu kaydeden Lavrov, “Bu temaslara ciddiyetle hazırlanılması gerektiği açık” dedi.

ABD'ye sundukları güvenlik garantileriyle ilgili gelecek hafta yazılı yanıt almayı umduklarını ifade eden Lavrov, ABD'yle görüşmeleri sürdüreceklerini duyurdu.

Blinken'la yaptığı görüşmenin açık ve faydalı geçtiğini kaydeden Rus bakan, Batı'nın Ukrayna'ya silah ve askeri uzman göndermesinin Rusya'da kaygı yarattığını ifade etti.

ABD’Lİ BAKAN AYRI TOPLANTI DÜZENLEDİ

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise Lavrov'la samimi bir görüşme yaptıklarını belirtti.

Ayrı bir basın toplantısı düzenleyen Blinken ise samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve diplomatik temasların devamı konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti.

Blinken, Ukrayna’ya güvenlik alanında desteği sürdüreceklerini belirterek, NATO’nun açık kapı politikası gibi temel değerler konusunda geri adım atmayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, bölgedeki askeri varlığının Rusya'ya kuzeyden, güneyden ve doğudan Ukrayna'ya saldırma kabiliyeti sağladığını, ayrıca Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmak için yaptığı planları da gördüklerini belirtti.