Lavrov: Avrupa'da savaş istemiyoruz

Ülkesinin "Avrupa'da savaş istemediğini" ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya'yı yenilgiye uğratmanın gerekliliğinden bahseden Batı'dır" dedi.
  • 12.05.2022, 11:13:18
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Lavrov: Avrupa'da savaş istemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, resmi ziyaret kapsamında gittiği Umman'da Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed el-Busaidi ile bir araya geldi.

Görüşmede ikili, 24 Şubat'ta Moskova'nın askeri müdahalesinin ardından patlak veren Ukrayna krizinin yansımalarını ele aldı.

İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Russia Today'in (RT) internet sitesinde yayımlanan habere göre, Lavrov ülkesinin "Avrupa'da savaş istemediğini" söyledi.

Lavrov görüşmede, "Ummanlı dostlarımıza Ukrayna'daki Rus askeri operasyonunun gelişmeleri hakkında bilgi verdik." diyerek, Umman'ın Ukrayna krizi konusundaki tutumunun yapıcı olduğuna ve ülkenin ulusal çıkarlarına dayalı olduğuna inandıklarını dile getirdi.

BATI, RUSYA’YI YENMEK İSTİYOR

Lavrov, "Avrupa'da savaş istemiyoruz. Ancak Rusya'yı yenilgiye uğratmanın gerekliliğinden bahseden Batı'dır" değerlendirmesinde bulundu.

Umman resmi ajansı ONA'nın haberine göre de Umman Dışişleri Bakanı Busaidi, Lavrov ile görüşmesinde ülkesinin Ukrayna-Rusya krizinde müzakerenin önemini vurgulayan Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere tüm uluslararası çabaları desteklediğini ifade etti.

Busaidi, "Umman, Ukrayna'daki durumu büyük bir ilgiyle takip ediyor ve tüm tarafları durumu ağırlaştırmamak için itidalli olmaya ve farklılıkları barışçıl bir şekilde çözmeye çağırıyor" diye konuştu.

Öte yandan Umman Sultanı Heysem bin Tarık Al Said, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'u başkent Muskat'ta makamında kabul etti.

Kabulde, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna-Rusya krizi ele alındı.

Sultan Said, söz konusu krizin uluslararası hukuk kurallarına bağlı kalmanın ve siyasi anlaşmaya varmak için çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini vurguladı.