La Repubblica, “Libya’da kazanan Erdoğan oldu”

La Repubblica gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Başbakanı Fayez El Serrac'ın dün Ankara'da yaptıkları görüşme ile Libya'daki son gelişmeleri değerlendirdi.

  • 06.06.2020, 14:40:15
  • Güncelleme: 1 ay önce
La Repubblica, “Libya’da kazanan Erdoğan oldu”

Erdoğan ve Serrac'ın görüşmesi, Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Trablus ve civarını Hafter güçlerinden tamamen temizlediklerini ilan ettikleri gün yapılmıştı.

La Repubblica gazetesi haberi bugün manşette "Ankara Hafter'i mağlup etti. Erdoğan artık Libya'nın patronu" başlığıyla verdi.

Gazete, diğer sayfalarda ise "Serrac Trablus'ta Hafter'i yendi ve artık Sultan'ın (Erdoğan) kuralları hüküm sürüyor" başlığını kullandı.

"Ankara, savaşın kaderini değiştirdi" diyen La Repubblica, Serrac'ınTürkiye’yi ziyaretinin tesadüf olmadığına dikkat çekti.

"Libya savaşı elbette hala bitmiş değil" diyen La Repubblica, halen kesin olan tek şeyin "Erdoğan'ın galibiyeti" olduğunu aktardı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Ama kesin olan bir şey var: Bu 14 aylık kuşatmanın sisleri arasından şu anda tek bir mutlak galip beliriyor ve bu Fayez El Sarrac hükümeti değil. Galip Recep Tayyip Erdoğan, 2019 sonundan bu yana çarpıcı bir siyasi ve askeri ivmeyle Trablus hükümetini savunmaya koşan, bir savunma anlaşması bir de enerji kaynaklarının paylaşımı anlaşması imzalayan, Trablus'a zırhlı araçlar, insansız uçaklar ve binlerce Suriyeli milis gönderen Türk Cumhurbaşkanı."

Libya’yı Türk şirketler inşa edecek

La Repubblica gazetesi, "Türkiye'nin Libya'nın yeniden inşası için şirketlerini konuşlandıracağını" da kaydetti ve Serrac'ın da dün Ankara'da Türk firmalarını davet ettiğini ifade etti.

Serrac geçtiğimiz gün, "Ülkenizin ekonomik, siyasi ve bölgesel ağırlığıyla birlikte hep beraber sizlerle omuz omuza Libya'nın yeniden imarı sürecinde de Türkiye'yi ve Türk şirketlerini tekrar Libya'da görmek istiyorum" ifadesini kullanmıştı.

La Repubblica "Erdoğan da Serrac'a, Türkiye'nin daha fazlasını yapmaya hazır olduğunu söyledi, bunun anlamı Türkiye'nin daha fazlasını istediğidir" diye ifade etti.

"Libya'daki oyun hala uzun ve karmaşık olacak. Başka aktörler de hala mevcut" analizinde bulunan La Repubblica şöyle devam etti:

"Trablus hükümetinin Serrac'ı Ankara'ya yollarken Yardımcısı Ahmed Maitig'i ve Dışişleri Bakanı'nı da Moskova'ya göndermesi tesadüf değil. Libyalılar, Ruslar için de övgü sözleri kullandı: "Bize barış yolunda yardım edecekler". Hafter'i destekleyen Ruslar, onların düşmanı olmalı ama ayakları uzun süre Libya'nın kumlarında kalacağı için Trablus Ruslarla da anlaşmaya hazırlanıyor."

La Repubblica gazetesi haberini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamadaki "Tüm dünya Türkiye'nin Libya'da belirleyici olduğunu kabul etti" sözleriyle noktaladı ve bu sözlerin "nihai özet"i temsil ettiğini vurguladı.