Kuzey Kore ABD’ye ‘ispatla’ dedi

ABD’nin Kuzey Kore’yi Rusya’ya silah satmakla suçlamasının ardından gelen sert açıklamada Pyongyang, ABD’yi pervasızlık yapmakla suçladı.
  • 22.09.2022, 10:21:25
  • Güncelleme: 3 gün önce
Kuzey Kore ABD’ye ‘ispatla’ dedi

Kuzey Kore, ABD’nin ülkesine karşı yaptığı suçlamalara karşı; Rusya’ya hiçbir zaman silah sağlamadığını ve böyle bir planı olmadığını söyleyerek, ABD'nin Ukrayna savaşı için silah transferi iddialarını ülkenin imajını “zedeleme” girişimi olarak niteledi ve kınadı.

Kore Merkez Haber Ajansı tarafından bugün (Perşembe) günü yayınlanan bir açıklamada, ismi açıklanmayan bir Kuzey Koreli savunma yetkilisi, ABD ve diğer düşman güçlerin Pyongyang ile Moskova arasında "silah anlaşmaları dedikodusu" yaydığını söyledi.

Kuzey Koreli yetkili,  "ABD'yi bu tür Kuzey Kore karşıtı söylemleri yaydığı için şiddetle kınıyor ve sert bir şekilde uyarıyoruz" dedi.

Yetkili ayrıca, "Daha önce Rusya'ya silah veya mühimmat ihraç etmedik ve bunları ihraç etmeyi de planlamayoruz.” dedi.

Kuzey Kore’den gelen bu açıklama; ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Vedant Patel'in gazetecilere verdiği demeçte, Rusya'nın "Ukrayna'da kullanılmak üzere Kuzey Kore'den milyonlarca roket ve top mermisi satın alma sürecinde olduğunu" söylemesinden haftalar sonra geldi.

Beyaz Saray daha sonra bunu "potansiyel bir satın alma" olarak nitelendirdi ve ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, "satın alımın tamamlandığına dair hiçbir belirti olmadığını ve bu silahların Ukrayna'da kullanıldığına dair hiçbir belirti olmadığını" açıkladı.

Bu açıkalamalara karşılık ise eylül ayı başında ABD'den yeni gizliliği kaldırılan istihbarat raporları, Rusya'nın Kuzey Kore'den milyonlarca top mermisi ve roket satın aldığı yer alıyordu ama konu ile ilgili, ayrıntıya ise girilmedi.

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler kararı çerçevesinde alınan ve Rusya’ya silah ithal edilmesi veya ihraç edilmesini yasaklayan kararı ihlal ettiğine dair ABD’den bir kanıt istedi.

Washington ayrıca İran'ı  danUkrayna'daki savaşında kullanılmak üzere Rusya'ya insansız hava araçları tedarik etmekle de suçladı, Tahran'ın bu iddiasını yalanlamıştı.

Kuzey Koreli yetkili KCNA ile ilgili yaptığı açıklamada, ABD'ye "pervasız açıklamalar" yapmaktan vazgeçmesini ve "ağzını kapalı tutmasını" söyledi, ancak isterse askeri teçhizatı ihraç ve ithal etme "yasal hakkını" yineledi. Yetkili, Pyongyang'ın BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarını hiçbir zaman tanımadığını da vurguladı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber