Kovid-19’da beşinci dalga

İngiltere'de Kovid-19 vakaları, Kraliçe II. Elizabeth'in tahta çıkışının 70'inci yıl dönümü etkinliklerinin ardından yükselişe geçti. Ülke salgında BA.5 alt varyantın tetiklediği beşinci dalgaya girdi.
  • 27.06.2022, 18:01:39
  • Güncelleme: 1 ay önce
Kovid-19’da beşinci dalga

İngiltere'de koronavirüs vakaları keskin bir yükselişe geçti. Ülkenin salgının beşinci dalgasını yaşamaya başladığını belirten uzmanlar kitlesel yaz etkinliklerinin hastalığın yayılmasında etkisi olabileceği görüşünde.

Haziran ayının ilk haftasında kutlanan Kraliçe II. Elizabeth'in tahta çıkışının 70'inci yıl dönümü etkinliklerinin ardından Kovid-19 hastalığında artış görülmeye başlandı. 

Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının tetiklediği salgın nedeniyle bugün itibarıyla ülkede 1,7 milyon kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtiliyor. Ulusal İstatistik Kurumu verilerine göre bu rakam bir hafta öncesine göre İngiltere'de yüzde 21, İskoçya'da ise yüzde 42'lik bir artış anlamına geliyor.

Geçen hafta düzenlenen Glastonbury Müzik Festivali ve Ağustos ayında düzenlenecek olan Londra'daki Notting Hill Karnavalı ve İskoçya'daki Edinburg Festivali'nin salgının daha da yayılmasına neden olabileceğine dikkat çekiliyor. Bu festivaller salgın nedeniyle iki yıldır düzenlenemiyordu.

Kovid-19'un toplumsal ve bireysel olarak bir tehdit olmaktan çıktığı inancı ile tedbirin elden bırakıldığını, maske kullanımından vazgeçildiğini ve hatta soğuk algınlığı belirtilerinde bile dikkat edilmediğini vurgulayan uzmanlara göre beşinci dalga çoktan başladı.

  • Kaynak: Euronews