Kovid-19 testleri ücretli hale geldi

Almanya Sağlık Bakanı Lauterbach, bütçede yaşanan daralma nedeniyle, yeni tip koronavirüs testlerinin artık ücretli yapılacağını açıkladı.
  • 27.06.2022, 09:58:11
  • Güncelleme: 1 ay önce
Kovid-19 testleri ücretli hale geldi

Almanya'da 1 Temmuz itibariyle hızlı korona testleri 3 avroya yaptırılacak. Risk gruplarında yer alanlar ise ücretsiz test yaptırabilecek.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede vatandaşlara daha önce ücretsiz olarak sunulan Kovid-19 antijen hızlı testlerin 30 Haziran’dan sonra sonra ücrete tabi olacağını bildirdi.

Risk grupları içine girenlerden ise ücret alınmayacak.

Lauterbach, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, vatandaşlara ücretsiz sağlanan ve salgını kontrol altına almada önemli olan Kovid-19 antijen hızlı testlerinin 30 Haziran’dan sonra 3 avro olacağını belirtti.

Yalnızca düşük gelirli insanlar için testlerin ücretsiz olmaya devam edeceğini bildiren Lauterbach, “Bunu saklamak istemiyorum, herkes için ücretsiz vatandaşlık testlerine devam etmek isterdim. Ne yazık ki, sonbaharda bizi bekleyen dar bütçe durumunda bunu karşılayamayız.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Lauterbach, 15 Haziran’da sonbaharda başka bir şiddetli Kovid-19 dalgası konusunda uyarıda bulunmuştu. 

  • Kaynak: Camia Haber