Kovid-19, Mısır hapishanelerinde yayılıyor

Mısır'ın kötü şöhretli Tora Hapishanesi'ni oluşturan dört bloktan ikisinde koronavirüs vakaları tespit edildiği iddia ediliyor.

  • 01.06.2020, 19:13:43
  • Güncelleme: 2 ay önce
Kovid-19, Mısır hapishanelerinde yayılıyor

Uluslararası İnsan Hakları platformu olan We Record’a göre Mısır hükümeti, Tora Hapishanesi’nde çıkan vakalara test yapmayı reddediyor.

We Record, virüsün 29 Mayıs'ta İçişleri Bakanlığı çalışanı Sayed Hijazi'den nedeniyle bulaştığını düşündüklerini belirtti. Virüs taşıyan Hijazi’nin, mahkumlar, memurlar ve polisle düzenli olarak temasa geçtiği aktarıldı.

Yerel medyada çıkan haberlere göre birkaç mahkumun yüksek ateş, kas ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, öksürük ve koku hissi kaybı gibi koronavirüs semptomları gösterdiği uyarısında bulunuldu.

Hapishanelerde virüs bulaşma riski hakkında uyarılar yapılmıştı

Uzmanlara göre cezaevi yetkilileri, mahkumları korumak veya test yapmak için gerekli önlemleri almıyor.

Uzmanlar, hastalığın başlangıcından bu yana aşırı kalabalık hapishane hücrelerinin kötü hijyen şartları yüzünden virüsün hızlı yayılması için uygun şartlar oluşturduğu konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Mısır’a ‘mahkumları serbest bırak’ çağrısı

Çeşitli ülkelerinden Mısır hükümetine hapishanelerdeki koşullarının rahatlatılması amacıyla mahkumları serbest bırakma çağrısı yapıldı. Ancak siyasi suçlardan yatan mahkumları affetmek yerine, 2008 yılında Lübnanlı bir pop yıldızını öldüren eski polis Mohsen Al-Sukkari de dahil olmak üzere adi suçlardan hüküm giymiş tutuklular serbest bırakıldı.

Cezaevi yetkilileri, uzun yıllar boyunca tutuklulara tıbbi bakım sağlamayı ve ölümcül hastalık durumlarında dahi ilaç teminini engelledi