Korkunç rakam! Esed'in ramazan katliam bilançosu açıklandı

Esed rejimi son 10 yılda ramazan ayında sivillere yaptığı saldırılarda binlerce kişiyi öldürdü ve tutukladı.

  • 26.05.2021, 10:12:45
  • Güncelleme: 7 ay önce
Korkunç rakam! Esed'in ramazan katliam bilançosu açıklandı

Esed rejimi, son 10 yılda ramazan ayında sivillere yönelik yaptığı saldırılarda 19 bin 192 kişiyi öldürdü ve 34 bin 982 kişiyi tutukladı.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), yayınladığı raporunda, Ramazan ayı boyunca 19 bin 192 sivilin ölümünü ve 34 bin 982 kişinin tutuklandığını belgelendiğini iddia etti.

Raporda sivillere yönelik yapılan saldırıların büyük çoğunluğunda Esed rejiminin yanı sıra İran ve Rusya'nın da parmağı olduğu bildirildi.

2011'den 2021'e kadar Ramazan aylarında öldürülen 2 bin 198 çocuk ve 1 bin 971 kadın 16 bin 134 kişi Esed rejimi tarafından öldürülürken, Rusya 46'sı çocuk 51'i kadın 248 sivili, İran ise 89'u çocuk ve 102'si kadın toplam 1 bin 137 sivili öldürdü.

Yayınlanan belgede Esed rejimi, Rusya ve İran'ın ramazan ayında saldırılarını artırdığı buna karşılık muhaliflerin saldırıları azalttığı söylendi.

Raporda, son 10 yılın ramazan ayında Esed rejiminin ellerinde bulunan tutuklulara yaptığı işkenceden dolayı ölenlerin sayısı 9'u çocuk ve 3'ü kadın olmak üzere 511 kişi.

Esed rejimi tarafından, tutuklanan / gözaltına alınan / zorla kaybedilen 214'ü çocuk ve 211'i kadın olmak üzere toplam 34 bin 982 kişi belgelendi.

"Esed rejimi, son 10 yılda savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar işledi"

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye'de son 10 yılda alıkonulan on binlerce sivilin Beşşar Esed rejimi güçlerince işkenceye ve tecavüze maruz kaldığını, öldürüldüğünü ve ortadan kaybolduğunu, tüm bu eylemlerin savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar teşkil ettiğini bildirdi.

Komisyonun, son 10 yılda Suriye'deki insan hakları durumuna ilişkin hazırladığı 30 sayfalık raporu açıklandı.

Raporda, bir kez daha Esed rejiminin kendi halkına karşı savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediği ayrıntılarıyla yer alırken, ülkede iç savaşın patlak vermesinden itibaren rejim tarafından "zorla kaybedilen" on binlerce sivilin akıbetinin bilinmediği aktarıldı.

Esed rejiminin yüzlerce savaş suçlusu yargılanmayı bekliyor

Suriye'deki iç savaşın başlangıcından bugüne Esed rejiminin kimyasal silah kullanımından sistematik işkence ve tecavüze kadar geniş birçok alanda işlediği insanlığa karşı suçlar, Birleşmiş Milletler (BM) ve bağımsız insan hakları kuruluşlarının raporlarında geniş yer buluyor.

Esed rejimi, 10 yıldır süren iç savaşta işlediği savaş suçlarından Uluslararası Ceza Mahkemesine üye olmadığı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde Rusya ve Çin tarafından korunduğu için hukuk önünde hesap vermekten kurtuluyor.

Almanya'da Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi, Suriye'deki rejimin istihbaratı için çalışan Garib'i, insanlığa karşı suç işlenmesine yardımcı olmaktan 4,5 yıl hapis cezasına çarptırarak tarihi bir karara imza attı.

Avrupa’da bir ilk teşkil eden bu yargılama, Esed rejiminin mülteci statüsüyle ülke dışına kaçan diğer savaş suçlularının da yargılanabileceklerine dair umutları artırdı.

Bir dönem rejimin üst düzey güvenlik birimlerinde çalışmış ve savaş suçlarına karışmış bazı isimler şöyle:

Rejim lideri ve Suriye Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Beşşar Esed

Korgeneral Fehd Casim el-Freyc

Korgeneral Ali Abdullah Eyyüb

Korgeneral Muhammed Mahmud Mahla

Korgeneral Bassam Haydar

Korgeneral Adnan Cemil İsmail

Korgeneral Hasan Muhammed Muhammed

Korgeneral Bessam Mirhaj el-Hasan

Tümgeneral Mahir Esed

Tümgeneral Cemal Muhammed Yunus

Tümgeneral Refik Mahmud Şihadeh

Tümgeneral Vecih Yahya Mahmud

Tümgeneral Edip Nemr Selame

Tümgeneral Ali Memluk

Tümgeneral Hassan Mirhac Mirhac

Tümgeneral Zuheyr el-Esad

Tümgeneral Muhammed Rahmun

Tümgeneral Muhammed el-Şaar

Tümgeneral Vasil Halid el-Samir el-Avayd

Tümgüneral Salim Harba

Tümgeneral Cemil el-Hasan

Tümgeneral Muhammed Dib Zeytun

Tümgeneral Husam Luka

Tümgeneral Nasır el-Ali

Tümgenera Abdulfettah Suleyman Kudsiye

Tümgeneral Nasır Dib

Tümgeneral Talal Şefik Mahluf

Tümgeneral Zaid Salih

Tümgeneral Gassan İsmail

Tümgeneral Ramadan Muhammed el-Ramadan

Tümgeneral Muvaffak Muhammed Asaad

 

ortadoguhaber.com