Kore Ada'sında bir yıl ardından ilk temas: Düşman kardeşler birleşiyor mu?

Kuzey ve Güney Kore arasında son 1 yıldır kapalı tutulan iletişim kanallarının dün açılmasının ardından ilk telefon görüşmesi yapıldı.

  • 28.07.2021, 12:52:53
  • Güncelleme: 1 ay önce
Kore Ada'sında bir yıl ardından ilk temas: Düşman kardeşler birleşiyor mu?

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, iki ülke arasında yerel saatle 09.00’da telefon görüşmesi oldu. Taraflar arasında 09.00 ve 17.00 saatlerinde olmak üzere günde 2 kez rutin telefon görüşmesi yapılması bekleniyor.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki diyolog çabası sonuç verdi!

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in arasında kapatılan iletişim kanallarının yeniden açılması için nisandan bu yana süren yazışmalar sonuç vermiş, iki ülke arası iletişim hatları dün aktif hale getirilmişti.

Kuzey Kore hükümeti, 2020'de Güney Koreli aktivistlerin Kuzey Kore sınırına deniz yoluyla protesto içerikli broşürler yollamasına karşı tedbir almaması nedeniyle Güney Kore ile iletişim kanallarını durdurma kararı almıştı.

Güney Kore-Kuzey Kore ilişkileri

1910'da Japonya tarafından ilhak edilen Kore Adası, 1945'te II. Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra Sovyet Bloğu ve ABD arasında yaşanan gerilimin zirveye çıktığı yer oldu. 1950-1953 arasında bir ateşkes anlaşmasıyla Kuzey Kore-Güney Kore olarak bölündü.

Kuzey Kore, Kim hanedanı tarafından yönetilen tek partili totaliter Komünist bir devlet olurken Güney Kore, 1987'de doğrudan seçimlerin yapıldığı demokratikleşmeye kadar bir dizi askeri diktatörlük tarafından yönetildi.

Her iki ülke de 1991'de Birleşmiş Milletlere katıldı ve çoğu ülke tarafından tanındı. 1970'lerden bu yana, her iki ülke de askeri gerilimi azaltmak için gayri resmi diplomatik diyaloglar düzenlemektedir.

2000 yılında Başkan Kim Dae-jung, yarımadanın bölünmesinden 55 yıl sonra Kuzey Kore'yi ziyaret eden ilk Güney Kore Başkanı oldu.

Başkan Kim yönetiminde Güney Kore, Kuzey Kore ile daha barışçıl ilişkiler arayışında “Günışığı Politikasını” kabul etti. Politika, diğer şeylerin yanı sıra Kaesong Endüstri Bölgesi'ni kurdu. Bu politika, 2007'de Kuzey Kore'yi de ziyaret eden ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-il ile görüşen bir sonraki başkan Roh Moo-hyun tarafından sürdürüldü.

Bu toplantı sayesinde her iki lider de barışı sürdürmek ve Kore arasındaki ilişkileri iyileştirmek için bir bildirge imzaladı. Ancak, artan eleştirilerle karşı karşıya kalan “Günışığı Politikası” sonraki iki hükümet tarafından kaldırıldı. Lee Myung-bak ve Park Geun-Hye'nin başkanlığı sırasında, Kuzey ve Güney Kore arasındaki ilişkiler daha düşmanca hale geldi.

2018'de, Kuzey Kore'nin 2018 Kış Olimpiyatları'na katılımıyla başlayarak, ilişki büyük bir diplomatik atılım gördü ve önemli ölçüde ısındı.

Nisan 2018'de iki ülke, Kore Yarımadası'nın Barış, Refah ve Birleşmesi için Panmunjom Deklarasyonu'nu imzaladı. 2018'de Güney Korelilerin çoğu yeni ilişkiyi onayladı. Kuzey ve Güney Kore arasındaki zirveler, Kuzey Kore ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki olumlu ilişkileri de kolaylaştırdı. Ancak iki ülke arasındaki gerginlikler devam ediyor.

 

ortadoguahber.com / AA