Konya'da Filistinli tıp öğrencisi kaçırıldı iddiası! 10. günde aramalar sürüyor

Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olan Filistin uyruklu Muhammed Salhab'tan 3 Eylül Cuma günü Cuma namazı için çıktığı evinin önünden zorla bir araca bindirilerek götürülmesi üzerinden 10 gün geçti. Muhammed Salhab'tan o günden beri haber alınamıyor.
  • 12.09.2021, 11:45:55
  • Güncelleme: 2 saniye önce
Konya'da Filistinli tıp öğrencisi kaçırıldı iddiası! 10. günde aramalar sürüyor

3 Eylül Cuma öğle saatlerinde Selçuklu ilçesi Bosna Hersek Mahallesi'nde meydana gelen olayda Salhab bir panelvan aracın içerisinden çıkan 2 kişi tarafından araca zorla bindirilerek kaçırıldı.

Salhab'ın arkadaşları Cuma namazına giderken kendisinden haber alamayınca durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdiler. Filistinli intern doktor Muhammed Salhab'ın arkadaşları hayatı için endişeli.

Görgü tanıklarının ilk ifadesinde Salhab’ın Turgut Reis Caddesi üzerinde 2 kişi zorla bir araca birdirmeye çalıştı. İlerleyen araca kısa bir mesafede yolda bulunan 2 kişinde binmesi ile araç hızlıca Ankara yoluna doğru gittiğini belirttiler.

Z.A olayla ilgili Ortadoğu Haber'in sorduğu soruları cevapladı: 

Salhab'ın arkadaşlarından Z.A, yaptığı açıklamada "Kimin kaçırdığını bilmiyoruz. Hayatı için endişeliyiz." dedi.

Filistin'in El-Halil şehrinde 1994 doğumlu intern doktor Muhammed Salhab 2012 yılında tıp eğitimi tahsil etmek üzere Türkiye'ye geldiğini Selçuk üniversitesinde tıp 6. sınıfa devam Salhab en son 3 Eylül'de Cuma namazına giderken görüldüğünü söyledi.

Ayrıca Cuma namazından sonra Muhammed ile irtibatı kesilen arkadaşlarının Türk polisine başvurduğunu Muhammed'i her yerde arayan arkadaşları kendisinin bir transporter ile kaçırıldığını ve olaya tanıklık eden 3 görgü tanığının bulduğunu 7 Eylül'de polisin kendilerine yaptığı sözlü bildirimde öğrendiklerini aktardı.
 
BÜTÜN İHTİMALLER MASADA

Muhammed'in arkadaşlarından Z.A Muhammed'i kimin kaçırmış olabileceğini veyahut başına ne gelmiş olabileceğini düşündüğümüzde maalesef ki en ufak bir bilgiye sahip olmadığımız için bütün ihtimaller masada ifadelerini kullandı. 

"Bu işin arkasından İsrail olabilir mi? Muhammed aktif birisi midir?" 

Her şey ihtimal dahilinde. İşgalci İsrail devleti doğan her Filistinli bebeği varoluşsal bir tehdit olarak algılamaktadır. 

Dolayısıyla bu olayın arkasında İsrail'in olabileceği de ihtimal dahilindedir. Bunun için herhangi ekstra bir aktifliğe sahip olmasına da gerek yoktur ifadelerini kullanan arkadaşları kaçırma eyleminin transporter ile gerçekleştiğine dikkat çekerek organize bir eylemin olduğunu düşündüklerini belirtti. Yine de herhangi bir ciheti itham edecek kadar yeterli delile sahip olmadıklarının altını çizdi. 

Muhammed'in hayati tehlikede olduğunu düşünen arkadaşları "Muhammed'in selameti için endişeliyiz. Türk yetkililere ve emniyet teşkilatına güveniyoruz. 10. güne girmişken çalışmaların hız kesmeden devam etmesini talep ediyoruz diyerek sözlerine son verdi.

BABASI ERDOĞAN'DAN YARDIM İSTEDİ

Babasının Ortadoğu Haber'e yolladığı videoda " Sevdiğimiz Türkiye topraklarında Mevlana'nın toprağı olan Konya'da oğlum Salhab kaçırıldı. Buradan sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türk yetkilileri kanım, ciğerim çocuğumu bulmaya çağırıyorum." dedi.

Muhammed Salhab'ın babası ayrıca " Çocuğumla iletişimim kesildiğinden beri oğlumu aramada Türk yetkililere yardımcı olmak için Türkiye'ye gelmek istiyorum. Fakat Kovid-19 buna engel oldu. Biz Türk devletinin çocuğumuza en kısa zamanda ulaşacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.


  • Kaynak: Ömer Faruk Madanoğlu / Ortadoğu Haber