Köle gemilerinden mülteci botlarına

Dünyada acil çözüm bekleyen sorunlarından biri olan küresel göç hareketliliği, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla bir kez daha gündem oldu. Dünyadaki mültecilerin yükü düşük gelirli ülkelerin sırtına yüklenirken, Türkiye yerlerinden edilmiş insanların yüzde 15'ine kucak açtı.
  • 20.06.2022, 14:22:26
  • Güncelleme: 1 ay önce
Köle gemilerinden mülteci botlarına

Dünya genelinde ülkelerindeki çatışmalardan, iç savaştan, kıtlıktan, siyasi istikrarsızlıktan ya da devlet teröründen kaçan 83 milyona yakın insan olduğu tahmin ediliyor.

Suriye’den Ukrayna’ya, Arakan’dan Afganistan’a küresel göç hareketi tüm dünya için çözülmesi gereken bir mesele olarak karşımızda duruyor.

Dünya Mülteciler Günü nedeniyle on yıllardır çeşitli ülkelerde kurulan kamplarda yaşam mücadelesi veren mülteciler, bir kez daha hatırlanırken çok sayıda kişi evlerine dönmenin hayalini kuruyor.

BM 4’TE 1’İNE YARDIM EDEBİLİYOR

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) "Küresel Eğilimler Raporu 2021"den derlenen bilgilere göre, dünyada zorla yerinden edilmeler 10 yıldır yükseliş eğiliminde bulunuyor.

Dünya çapında zorla yerinden edilmiş kişilerin toplam sayısı 2021'in sonunda 89,3 milyon olurken, BMMYK'nin yetkisi altındaki küresel mülteci sayısı ise 21,3 milyona ulaştı.

Bunlardan 53,2 milyonu ülke içinde yerinden edilmiş kişiler olurken, 4,6 milyonu sığınmacı ve 4,4 milyonu da "yerinden edilmiş Venezuelalı" olarak kaydedildi.

Öte yandan, 2021 boyunca yaklaşık 1,7 milyon kişi koruma aramak için uluslararası sınırları geçti ve toplam 14,4 milyon yeni yerinden edilme bildirildi.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA İLK

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş nedeniyle 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna'dan 6 milyondan fazla mülteci hareketi kaydedildi.

Bu, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük zorla yerinden edilme krizlerinden biri ve en hızlısı olarak kayda geçti.

Öte yandan, Ukrayna'dan kaçan mülteciler ağırlıklı olarak yüksek gelirli Avrupa ülkeleri tarafından ağırlandı.

Ukraynalı mültecilere Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri tarafından geçici koruma statüsü verilirken, bu tür programlara 2,8 milyondan fazla mülteci kayıt yaptırdı.

YÜKÜ GERİ KALMIŞ ÜLKELER ÇEKİYOR

Dünyadaki mevcut çatışmaların ve yeni çatışmaların sayısı açısından en kayda değer yıl olan 2021'de, 850 milyon nüfusa ev sahipliği yapan 23 ülke, "yüksek veya orta yoğunluklu" çatışmalarla karşı karşıya kaldı.

Çatışmalardan etkilenen ülkelerin sayısı son 10 yılda ikiye katlanırken, kadınlar ve çocuklar orantısız bir şekilde derin çatışmalara ve ayrımcılığa maruz kaldı.

Öte yandan, düşük ve orta gelirli ülkeler, dünyadaki mültecilerin yüzde 83'üne ev sahipliği yaparken, en az gelişmiş ülkeler ise toplamın yüzde 27'sine sığınma sağladı.

Çatışma ve zulümden kaçan çoğu insan kendi ülkelerinin yakınında kalmayı tercih ederken, mültecilerin yüzde 72'si komşu ülkelerde yaşıyor.

EN ÇOK MÜLTECİ AĞIRLAYAN ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye, yaklaşık 3,8 milyon mülteci ile en çok mülteci ağırlayan ülke olmaya devam ediyor. Bu, dünya çapında sınır ötesi yerlerinden edilmiş tüm insanların yüzde 15'ine tekabül ediyor.

Küresel mülteci nüfusunun yüzde 27'sini oluşturan Suriyeli mültecilerin dörtte üçünden fazlası Türkiye'nin yanı sıra Lübnan (840 bin 900) ve Ürdün (673 bin) olmak üzere komşu ülkeler tarafından barındırılıyor.

Avrupa ülkelerinde barındırılan sınır ötesi yerlerinden edilmiş kişilerin sayısı ise 2021'de yüzde 3 artarak 7 milyonun üzerine çıktı.

Öte yandan, Almanya, 1,3 milyon mülteciyle (yüzde 5) Avrupa'nın en büyük ikinci mülteci barındıran ülkesi konumunda bulunuyor.

  • Kaynak: AA