Kış şartları Afgan halkının yaşam mücadelesini zorlaştırıyor

Afganistan'da yaşam koşulları uygulanan ambargolar ve kesilen yardımlarla daha da kötüleşirken kışın yaklaştığı bu süreçte yüzbinlerce insan hayatta kalma mücadelesi veriyor.
  • 21.11.2022, 11:42:11
  • Güncelleme: 1 ay önce
Kış şartları Afgan halkının yaşam mücadelesini zorlaştırıyor

Dünya Avrupa'nın kışı nasıl geçireceğini konuşurken Taliban'ın başa gelmesiyle dış yardımların kesilmesi Afgan halkının yaşam mücadelesini daha da zorlaştırdı. 

Ülkede yaşanan ekonomik krizin üzerine Taliban yönetimini kabul etmeyen ülkeler cezalandırma yönetemi olarak dış yardımların kesilmesine neden oldu. Bu durum ekonomisi kırılgan olan Afganistan halkı için de yaşam mücadelesini daha da zorlaştırdı. Yaklaşan kış ise Afgan halkı için çok daha zorlu bir sınavın başlangıcı olarak ortaya çıkıyor. 

Taliban yöneticilerine uygulanan yaptırım, banka transferlerinin durdurulması ve milyarlarca dolarlık Afganistan Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin dondurulmasına ilaveten ABD ve NATO güçlerinin çekilmesinin yanı sıra ülkenin dış yardımlara bağımlı ekonomisini destekleyen küresel kurumlara ve dışarıdan gelen paraya erişim zaten kısıtlanmıştı.

Kışın başlamasıyla birlikte ülkenin yarısının zaten karşı karşıya olduğu akut insani ihtiyaçların daha da artacağına dikkat çekiliyor.

Fiyatların çeşitli nedenlerden dolayı yükselen ülkede giderek daha fazla sayıda Afgan'ın geçinebilmek için (ev) eşyalarını satmak zorunda kaldığı, bir yandan ısınmak için malzeme almak zorunda kalırken diğer yandan da gıda ve diğer temel ihtiyaç maddeleri için artan maliyetlerle karşı karşıya kaldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. 

Yaptırımların ülkeye yardım ve gerekli malzemelerin zamanında ulaştırılmasında zorluğa neden olduğu kaynaklarca belirtiliyor. 

Save the Children isimli uluslararası yardım kuruluşu tarafından kısa süre önce yapılan bir araştırmaya göre Afganistan'da ailelerin yarısı geçim kaynakları çöktüğü için çocuklarını çalıştırmak zorunda kalıyor. 


 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber