Keşmir'de gerginlik tırmanıyor

Keşmir'de, Hizbul Mücahidin Hareketi lideri Riyaz Ahmet Nayko'nun öldürülmesinin ardından İşgalci Hindu askerleri ile halk arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

  • 09.05.2020, 12:55:50
  • Güncelleme: 7 ay önce
Keşmir'de gerginlik tırmanıyor

Keşmir'in Hindistan işgalinden kurtarılması için mücadele eden Hizbul Mücahidin Hareketi lideri Riyaz Ahmet Nayko'nun 6 Mayıs'ta düzenlenen saldırıda şehit edilmesinin ardından Keşmir'de gerginlik tırmanıyor. 

Hizbul Mücahidin'in Cammu Keşmir genel komutanı Riyaz Nayko, Keşmir'in başkenti Srinagar yakınlarındaki Beighpora bölgesinde Hindistan ordusu ile girdiği çatışmada hayatını kaybetmişti. Asıl mesleği öğretmenlik olan Nayko Keşmir halkı tarafından lider olarak kabul edilmesinin ardından işgale karşı direnişin sembol isimi haline gelmiş ve silahlı hareketin başına geçmişti. 

Riyaz Nayko'nun şehit edilmesinin ardından ayaklanan Keşmir halkı İşgalci Hindistan askerlerine ait kontrol noktalarına ve askeri araçlara saldırılar düzenliyor. Sivil halkın'da destek verdiği eylemlerde halk taş ve sopalarla Hint askerlerine saldırdı. Çatışmalarda çok sayıda Hint askeri yaralandı. Olayların büyümesi üzerine bölgede internet ve telefon hatlarının kesildiği bildirildi.