Keşmir'de çatışmalar şiddetleniyor

Hint haber kaynaklarından derlenen bilgilere göre El Kaide bağlantılı Keşmirli direniş örgütü Ensar Gazvet el Hind'in lideri Abdulhamir Lelhari, (Harun Abbas) Hint Ordusu ile girdiği çatışmada hayatını kaybetti. 

  • 23.10.2019, 17:43:39
  • Güncelleme: 5 ay önce
Keşmir'de çatışmalar şiddetleniyor

Wionews tarafından aktarılan habere göre Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir bölgesinde Hint Ordusu ile Keşmirli savaşçılar arasında çıkan çatışmada El Kaide'ye bağlı Ensar Gazvet el Hind örgütünün liderliğini yürüten Abdulhamid Lelhari hayatını kaybetti. 

3 Keşmirli savaşçının hayatının kaybettiği çatışma Avantipora bölgesinde yaşanırken çatışmada Hint Ordusunun kayıplarının ne olduğuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Örgüt kaynakları Lelhari'nin hayatını kaybettiği çatışmayla ilgili herhangi bir açıklama yayınlamazken Hint basını Lelhari'nin ölümünün doğrulandığını duyurdu. Geçtiğimiz yılında Mayıs ayında Hint Ordusu ile girdiği bir çatışmada hayatını kaybeden Zakir Musa'nın yerine geçen Abdulhamid Lelhari, Hint güçlerine karşı etkin gerilla savaşını savunan bir isim olarak biliniyordu. Pek çok Keşmirli savaşçı gibi Hizbul Mücahidin kamplarında yetişen Abdulhamid Lelhari zaman içerisinde Pakistan ile ilişkiler üzerinden grupla ters düşerek örgütten ayrılan isimler arasında yer alıyordu. 

Geçtiğimiz haftanın sonunda da Hint özel güçleri tarafından düzenlenen bir operasyonda 3 Keşmirli savaşçı ile 2 Keşmirli sivil hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybeden 3 kişinin önce Hizbul Mücahidin üyesi olduğu açıklanmış ancak Hint basını hayatını kaybedenlerin Ceyş-i Muhammed mensubu olduklarını ilan etmişti. 

Long War Journal tarafından Ensar Gazvet el Hind örgütünün profiliyle ilgili aktarılan bilgilere göre örgütün hayatını kaybeden lideri Abdulhamid Lelhari El Kaide içerisinde 'Harun Musa' kod ismiyle tanınıyordu. 

ÇATIŞMALARIN ARKA PLANI

Pakistan'ın bağımsızlığını kazanmasının ardından küresel çatışma ve gerilim alanlarından birisi olarak tebarüz eden Keşmir'de faal durumda bulunan bağımsızlık yanlısı örgütler Pakistan tarafından destekleniyor.  

Bölgede Hareket'ul Cihadi İslami (İslami Cihad Hareketi), Leşker-i Taybe, Ceyş-i Muhammed (Muhammed Ordusu), Hizbul Mücahidin (Mücahidler Birliği), Hareket'ul Mücahidin (Mücahidler Hareketi), Tahrik-i Hürriyet, Cammu Keşmir Özgürlük Cephesi, Hareket'ul Ensar (Ensar Hareketi), El Bedir ve Hindistan El Kaidesi gibi gruplar faal durumda. Ayrıca IŞİD'in de Hindistan'da "İslam Devleti - Hindistan Vilayeti" isimli bir yapılanması bulunuyor. 

Yakın geçmişte ise Cammu Keşmir'e Hindistan içerisinde özel statü tanıyan anayasa maddesinin iptal edilmesinin ardından bölgede başlayan gerilim Pakistan - Hindistan çatışmasına dönüşmek üzereyken uluslararası girişimlerle durdurulmuştu. Ancak kararın ardından bölgede güvenlik operasyonlarını sıklaştıran Hint güvenlik güçleri bütün siyasi parti yöneticilerini gözaltına almıştı. Keşmir'in özerkliğinin iptal edilmesinin ardından bölgede demografik bir operasyon yapmaya hazırlandığı yerel kaynaklarca ifade ediliyor.