Kazakistan’ın eski lideri Nazarbayev ortaya çıktı

Kazakistan'daki olayların durulmasının ardından ortaya çıkan ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev, “Saldırılar ülkenin bütünlüğünü yok etmek için yapılan bir organizasyondur” dedi.
  • 18.01.2022, 16:06:07
  • Güncelleme: 4 ay önce
Kazakistan’ın eski lideri Nazarbayev ortaya çıktı

Kazakistan'ın Eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2 Ocak’ta sıvılaştırılmış doğal gaza (LPG) gelen zamların ardından başlayan ve 225 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan protestoların ardından ilk kez konuştu.

Nazarbayev, Basın Sözcüsü Aydos Ükibay’ın sosyal medya hesaplarından paylaştığı mesajda Kazakistan halkına seslendi.

Yayınladığı video mesaj yoluyla itidal çağrısı yapan Nazarbayev, “Bu isyan ve saldırılar, ülkenin bütünlüğü ile devletin temel ilkelerini yok etmek için yapılan bir organizasyondur" İfadelerini kullandı.

Nazarbayev, ülkede yaşanan olayların herkesi şok ettiğini belirterek, “Bu olaylar bir kez daha, bağımsızlığın gözbebeği gibi korunması ve özellikle kırılgan bir gemi gibi el üstünde tutulması gerektiğini gösteriyor. Yaşanan trajedi hepimiz için ders oldu. Bütün bu saldırı ve cinayetleri kimin organize ettiğini bulmak önemlidir. Yapılan soruşturma bu soruya cevap verecektir” dedi.

HİÇBİR YERE GİTMEDİM

Basında kendisine yönelik suçlamalara da değinen Nazarbayev, "Tüm bunlara cevap olarak şunu belirtmek istiyorum. 2019’da cumhurbaşkanlığı yetkilerini Kasım Cömert Tokayev’e devrettim ve o zamandan beri emekliyim. Halen emekliyim, Kazakistan’ın başkentindeyim ve hiçbir yere gitmedim" ifadelerini kullandı.

Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Güvenlik Konseyi Başkanı olarak iktidarın tam yetkisine sahip olduğunu ve yakında Nur Otan Partisinin Başkanlığına seçileceğini belirterek, “Bu nedenle, elit kesimler arasında herhangi bir kriz ve çatışma yoktur. Bu konudaki söylemler kesinlikle asılsızdır” diye konuştu. ​​​​​​​

Kendisinin 30 yıl boyunca Kazakistan için çalıştığını kaydeden Nazarbayev, “Biz devlet sınırlarını güçlendirdik. İlerici reformlar gerçekleştirdik. Birlikte bağımsız bir Kazakistan kurduk. Sadece Orta Asya’da değil bölgede birçok alanda sosyal ve ekonomik kalkınmada büyük sonuçlar elde ettik. Kazakistan, dünya toplumunda tanınan ve yetkili bir devlet haline geldi" dedi

TOKAYEV’E DESTEK VERDİ

Cumhurbaşkanı Tokayev’in halkın refahını iyileştirmeyi amaçlayan yeni bir reform başlattığına dikkati çeken Nazarbayev, bunun desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Nazarbayev, her zaman ülkede istikrar ve huzurun olmasına öncelik verdiğini belirterek, “Bu kalıcı değerlere hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Krizi mutlaka atlatacağız ve daha da güçleneceğiz” dedi.