Kazakistan’daki kaos sırasında Kazak mülteciler Çin'e iade edildi

Kazakistan’daki protestolar sırasında Çin Konsolosluğu ve Kazak kolluk güçleri tarafından Almatı’da gözaltına alınan 100’ü aşkın sığınmacının Çin yönetimine teslim edildiği öne sürüldü.
  • 12.01.2022, 17:17:18
  • Güncelleme: 4 ay önce
Kazakistan’daki kaos sırasında Kazak mülteciler Çin'e iade edildi

Uluslararası medyanın servis etmediği birçok hadisenin yaşandığı Kazakistan’da protestoculara yanlışlıkla uygulandığı söylenen şiddetin, aslında ölümcül baskıyı haklı çıkarmak için sivil giyimli polisler tarafından işlendiği iddia edildi.

Bitter Winter’de yer alan makaleye göre, sivil polislerin kasten camları kırdığı, arabaları ve evleri yaktığı Almatı’da kamu binalarını yakanların da göstericiler olmadığı kaydedildi.

RUS ASKERLERİ HALKA ATEŞ AÇTI

Uygur aktivistlerin internet sitesinde yer alan haberlere göre, Kazak sivillere ateş açanların bazılarının Kazak askerleri değil, Kazak üniforması giyen Rus “barış güçleri” olduğu iddia edildi.
Haberde bu iddianın raporlarının bulunduğu da öne sürüldü. Bununla beraber Ulusal Güvenlik Bürosunun hastanelerdeki yaralı protestocuların bakım almasını engellediği belirtildi.

Çin'e karşı düzenlenen protestonun liderlerinden insan hakları aktivisti Bekzat Maxutkan’un polis tarafından feci şekilde dövüldüğünün belirtildiği haberde, Bekzat’ın ülkenin doğusunda Çin'den etnik Kazak mültecilerle birlikte görüşmeler olduğu belirtildi.

KAZAK KÖKENLİ MÜLTECİLER ÇİN’E İADE EDİLDİ

Çin’e iade edilen etnik Kazaklarla ilgili Bitter Winter’da yer alan haberde, “Daha da kötüsü, Almatı'da Sincan'dan kaçan sığınmacılar ve Çin'e dönmek istemeyen Çin pasaportlu etnik Kazak öğrenciler, Çin Konsolosluğu ve Kazak polisi tarafından gözaltına alınarak derhal Çin'e geri gönderildi. Onlar, sınırı geçmeyi başaran, sığınma talebinde bulunan ve Kazak vatandaşlığına başvuran Çin'in etnik Kazak vatandaşları. Bazılarının halihazırda yeşil kartları ve yasal olarak Kazakistan'da kalma hakları bulunuyor.” ifadelerine yer verildi.

  • Kaynak: bitterwinter