Kazakistan’da Rusça zorunluluğu kaldırıldı

Kazakistan’nın resmi dillerinden olan Rusçanın başta reklam panoları olmak üzere görsel bilgilerde yazılması zorunluluğu “Görsel Enformasyon” kanunuyla kaldırıldı.
  • 30.12.2021, 16:46:50
  • Güncelleme: 1 ay önce
Kazakistan’da Rusça zorunluluğu kaldırıldı

Kazakistan’da Rusçaya ilişkin zorlama kaldırıldı.

Kazakistan’da resmi dil statüsünde olan Rusçanın, başta reklam panoları olmak üzere görsel bilgilerde yazılması zorunluluğu kaldırıldı.

Yeni kanuna göre Kazakistan’da, başta reklam panoları olmak üzere dış ilanlar, fiyat etiketleri, menüler, yol işaretleri, köy ve tarihi mekanların adları gibi görsel bilgiler sadece Kazakça yazılacak.

Kazakistan anayasasına göre Kazakçanın devlet dili statüsünde yer aldığı Rusçanın ise resmi dil olarak belirtildiği Kazakistan’da, Rusça devri kapanıyor. Kazakistan Cumhurbaşkanlığının internet sitesi Akorda’dan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “Görsel Enformasyon” kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunu onayladı. Yeni kanun düzenlemesine göre Rusçanın, başta reklam panoları olmak üzere görsel bilgilerde zorunlu kullanımı iptal edildi.

“KAZAKÇA YAZILACAK”

Kazakistan’da başta reklam panoları olmak üzere dış ilanlar, fiyat etiketleri, menüler, yol işaretleri, köy ve tarihi mekanların adları gibi görsel bilgiler sadece devlet dilinde (Kazakça) yazılacak. Ancak özel işletmelerin isteği üzerine Kazakçanın yanına Rusça ve diğer dillerin kullanımı da mümkün olacak.

KAZAKÇA DÖNEMİ BAŞLIYOR

Böylece söz konusu düzenlemeyle Rusçanın görsel bilgilerde zorunlu kullanımı ortadan kalkacak. Ürün ambalajları ve kamu binası tabelalarındaki ifadeler ise iki dilde yazılmaya devam edecek. Ancak ürün ambalajlarında Kazakça bilginin hatasız verilmesi gerekecek.

Bunun yanı sıra yabancı filmlerin Kazakça çevirileri ile dublajlarının kalitesine önem verilecek.

  • Kaynak: qha