Kazakistan'da mahsur kalan Türk vatandaşları tahliye edildi

Kazakistan’ın Almatı şehrinde mahsur kalan Türk vatandaşları tahliye edildi. THY ve bazı özel kargo şirketi çalışanlarını da taşıyan uçak İstanbul’a indi.
  • 11.01.2022, 16:42:27
  • Güncelleme: 4 ay önce
Kazakistan'da mahsur kalan Türk vatandaşları tahliye edildi

Kazakistan’da yaşanan olaylar sebebiyle bir süredir tarifleri uçuşlar gerçekleşmiyordu.

Hükümet ve sivil havacılık otoritesinden alınan izinlerin ardından tahliye seferine başlandı.

Almatı Havalimanından hareket eden "TK 6093" sefer sayılı uçakla gerçekleştirilen tahliye seferinde, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, THY personeli, özel hava kargo şirketlerinin çalışanları ve bazı Türk yolcular yer aldı.

Tahliye yo icra eden toplam 167 yolcunun bulunduğu uçak, saat 16.20'de İstanbul Havalimanına iniş gerçekleştirdi.

THY CEO’SU İLKER AYCI KAZAKİSTAN’DA MAHSUR KALDI

Kazakistan’da 2 Ocak’ta başlayan protestolar neticesinde, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın eşi Tuğçe Saatman ile birlikte Kazakistan’ın Nursultan eyaletinde mahsur kalmıştı.

THY, KAZAKİSTAN SEFERLERİNİ DURDURDU

Kazakistan'da yaşanan olaylar nedeniyle Türk Hava Yolları’nın tüm yolcu seferlerini 9 Ocak'a kadar iptal ettiği bildirilmişti.

KAZAKİSTAN’DA NE OLDU

Kazakistan’ın Manğıstav eyaletinde, 2 Ocak 2022’de sıvılaştırılmış doğal gaz (LPG) fiyatlarına gelen zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline yayıldı. Protestocular, Almatı ve Aktöbe’deki belediye binalarını ele geçirdi.

Ülke genelinde OHAL ilan eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) askeri yardım talebinde bulundu. Liderliğini Rusya’nın yaptığı KGAÖ çağrıya hemen cevap vererek bölgeye yaklaşık 4 bin asker gönderdi.

HÜKÜMET İSTİFA ETTİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması sonucu ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Göstericilerin kamu binalarını işgal etmesi ve silah kullanması sonucu Nur Sultan yönetimi, güvenlik güçlerine operasyon talimatı verdi.

Tokayev, 7 Ocak'ta ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzenin yeniden sağlandığını belirterek "Teröristler hala silah kullanmaya ve vatandaşların mülklerine zarar vermeye devam ediyor" demişti.

164 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 8 BİN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kazakistan İçişleri Bakanlığı, protestolara katılanların tespit edilmesi ve yakalanması için yürütülen çalışmalar sırasında toplam 7 bin 939 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Kazakistan Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı son verilere göre ise olayların başladığı günden bu yana 103'ü Almatı kentinde olmak üzere toplam 164 kişi hayatını kaybetti.