Katar’dan İngiltere’ye kritik yatırım

Katar ile İngiltere arasında teknoloji, sağlık, altyapı ve yeşil enerji sektörlerini kapsayan anlaşma imzaladı. Doha yönetimi, İngiltere'ye 10 milyar dolarlık yatırım yapma taahhüdünde bulundu.
  • 25.05.2022, 14:52:51
  • Güncelleme: 1 ay önce
Katar’dan İngiltere’ye kritik yatırım

İngiltere'ye yatırım kararı alan Körfez ülkelerinin sayısı artıyor. Son yatırım kararıyla Katar, İngiltere ile teknoloji, sağlık, altyapı ve yeşil enerji sektörlerinde bir dizi anlaşma yaptı.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson arasında gerçekleşen görüşmede Doha yönetimi, İngiltere'de söz konusu sektörlerde 10 milyar dolarlık yatırım yapma taahhüdünde bulundu.

5 YIL İÇİNDE 10 MİLYAR STERLİN

Katar ile İngiltere arasında, Katar'ın gelecek 5 yılda fintech, sıfır emisyonlu araçlar ve siber güvenlik gibi farklı sektörlere 10 milyar sterline kadar yatırım yapmasına olanak sağlayacak "Stratejik Yatırım Ortaklığı" anlaşması imzalandı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, ekonomik büyümenin harekete geçirilmesi ve küresel zorlukların birlikte ele alınmasını görüşmek üzere Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'yi Başbakanlıkta ağırladığı belirtildi.

Açıklamada, "Katar ile İngiltere, Katar'ın önümüzdeki 5 yıl içinde fintech, sıfır emisyonlu araçlar, fen bilimleri ve siber güvenlik dahil İngiltere ekonomisinin kilit sektörlerine 10 milyar sterline kadar yatırım yapmasını sağlayacak Stratejik Yatırım Ortaklığı imzaladı." değerlendirmesinde bulunuldu.

YÜKSEK KALİTELİ İŞ OLANAKLARI

Söz konusu yatırımın, İngiltere genelinde yeni endüstrilerde yüksek kaliteli iş olanakları oluşturması beklentisine yer verilen açıklamada, Johnson ve Şeyh Temim'in, görüşmede ayrıca jeopolitik meseleleri de geniş kapsamlı ele aldıkları kaydedildi.

İki liderin, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığını kınamakta birleştiğine işaret edilen açıklamada, liderlerin İran'la ilişkiler dahil bölgesel güvenlik konularını da görüştükleri ifade edildi.

Açıklamada, Johnson ve Şeyh Temim'in, 2022 Dünya Kupası'nda enerji tedarik zincirlerinin istikrarının iyileştirilmesi ve güvenliğinin desteklenmesi için birlikte çalışma konusunda anlaştığına işaret edildi.

MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Görüşme kapsamında, İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng ile Katar Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad bin Şeride el-Kabi de iki ülke arasında enerji iş birliği konusunda mutabakat zaptı imzaladı.

Katar Emiri Şeyh Temim, başkent Londra'ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında, İngiltere veliaht Prensi Charles'la da bir araya geldi.