Katar, Suriye'nin Arap Birliğine girmesine karşı

Katar Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani, Katar'ın insani yardıma devam ederken Suriye'de barışı yeniden tesis etmeye yönelik çabalarını sürdüreceğini söyledi ancak Arap Birliğine girmelerine karşı olduklarını belirtti.

  • 12.03.2021, 14:32:18
  • Güncelleme: 5 ay önce
Katar, Suriye'nin Arap Birliğine girmesine karşı

Perşembe günü Katar’ın başkenti Doha'da Türk ve Rus meslektaşları ile ortak basın toplantısında konuşan Şeyh Muhammed, "Kardeş Suriye halkına desteğimizi sürdüreceğiz ”dedi.

Suriye krizine çözüm bulmak için Katar-Türkiye-Rusya işbirliğinden bahseden Şeyh Muhammed, "Ortak bir anlaşma zemini olduğunu gördük" dedi.

Şeyh Muhammed, üç ülkenin özel temsilcilerinin yardımın ulaşması için gerekli mekanizmalara sahip olduklarından emin olmak için toplantılar düzenlemeye devam edeceğini söyledi.

Qatar Tribune'de yer alan habere göre Şeyh Muhammed, Katar'ın Suriye'nin Arap Ligi'ne dönüşü konusundaki tutumu hakkında ise "Suriye'nin Arap Ligi üyeliğinin askıya alınmasını gerektiren nedenler olduğunu belirterek buna karşı olduklarını" ifade etti.

Çeviri: Emirhan Kemendi