Katar'da Kenyalı işçi, yabancı ajandan para almakla suçlandı

Katar, ülkedeki işçi hakları ihlallerine dikkat çeken Kenyalı bir adamı “yabancı bir ajandan" ödeme almakla suçladı.

  • 31.05.2021, 14:48:34
  • Güncelleme: 4 ay önce
Katar'da Kenyalı işçi, yabancı ajandan para almakla suçlandı

Güvenlik görevlisi Malcolm Bidali, 5 Mayıs'ta tutuklandı ve hücre hapsine alındı.

Katar hükümetinin iletişim ofisi cumartesi akşamı Bidali'ye resmen dava açıldığını duyurdu.

İletişim ofisinin yaptığı açıklamada “Yetkililer tarafından yapılan kapsamlı soruşturmanın ardından, Malcolm Bidali'nin davası Katar Başsavcılığı'na devredildi” denildi.

Bidali, Katar Devleti'nde dezenformasyon oluşturmak ve yaymak için yabancı bir ajandan ödeme almaya ilişkin suçlarla resmen suçlandı.

Katar'ın resmi Ulusal İnsan Hakları Komitesi (NHRC), yetkililerin Bidali'ye sınırsız erişim sağladığını ve "Bidali'nin düzgün muamele gördüğünü" söyledi.

NHRC, Kenya Büyükelçiliği personelinin Bidali'yi ziyaret ettiğini ve Bidali'nin ailesiyle ve Doha'da bir ofisi olan Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü'yle iletişimde olduğunu da ekledi.

'Noah Articulates' mahlasıyla yazan Bidali, tartışmalı bir şekilde futbol dünyasının en büyük turnuvasının ev sahibi seçildiğinden beri çalışma şartları nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalan Körfez ülkesindeki işçi suiistimallerini düzenli olarak ortaya koydu.

Pek çok eleştirmen, Doha'nın son birkaç yılda uygulamaya koyduğu bazı işçi reformlarından hâlâ tatmin olmuş değil.
İnsan hakları grupları, Bidali'nin tutukluluğunun insan hakları çalışmalarına misilleme olabileceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Körfez genelinde işçi hakları konusunda çalışan Migrant-Rights.Org, Bidali'nin tutuklanmasının "gerçekten endişe verici" olduğunu söyledi.

Migrant-Rights.Org, attığı tweet'te "Daha fazla ayrıntı açıklanmasa da Katarlı yetkililerin Bidali'nin tutuklanmasının aktivizmiyle ilgisi olmadığına dair daha önce verdikleri güvencelere rağmen bu suçlamaların doğrudan blog gönderileri ve hak savunuculuğuyla bağlantılı olduğu açıkça görülüyor" dedi.

Bidali, tutuklanmadan bir hafta önce, çok sayıda sivil toplum örgütü ve sendikaya Katar'da çalışma deneyimine dair bir sunum yapmıştı.

Kaynak: İndependent Türkçe