Katar'da 2011'den bu yana 6.500'den fazla Güney Asyalı işçi öldü

Hükümet kaynaklarından derlenen veriler, Katar'ın Aralık 2010'da FİFA Dünya Kupası organizasyonunu yapma kazanmasından bu yana binlerce göçmenin hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor.

  • 23.02.2021, 17:56:00
  • Güncelleme: 4 ay önce
Katar'da 2011'den bu yana 6.500'den fazla Güney Asyalı işçi öldü

Katar, hükümet kaynaklarından derlenen verilere göre 2010 yılında FİFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapma hakkını kazandığından bu yana Güney Asyalı en az 6.500 göçmen işçinin öldüğünü bildirdi.

The Guardian'ın derlediği verilere göre 2011-2020 arasında her hafta Hindistan, Pakistan, Nepal, Bangladeş ve Sri Lanka'dan ortalama 12 göçmen işçi hayatını kaybetti.

Hindistan, Bangladeş, Nepal ve Sri Lanka'dan alınan hükümet verileri bu dönemde 5.927 ölüm kaydederken, Pakistan'ın Katar'daki büyükelçiliği 824 ölüm bildirdi.

2020'nin son aylarında ve Kenya ve Filipinler gibi ülkelerden gelen ölümler toplama dahil edilmedi, bu da ölüm sayısının potansiyel olarak daha da yüksek olduğu anlamına geliyor.

Katar, göçmen işçilere yönelik muamelesi, özellikle de işçileri işverenlerine bağlayan ve izinleri olmadan iş değiştirmelerini engelleyen tartışmalı kafala sistemi nedeniyle insan ve işçi hakları kuruluşlarından tekrar tekrar eleştirilere maruz kaldı.

Katar, kafala sistemini Eylül 2020'de büyük ölçüde sona erdirmesine rağmen, özellikle inşaat işçilerinin zorlu koşullarda çalışması ve maaşların aylarca ertelenmesi ve ücretler almasıyla, işçi hakları konusunda hala zayıf bir sicile sahip.

Guardian'a göre, Katar'daki göçmen işçilerin ölümlerine ilişkin verilerde verilen resmi nedenler, yüksekten düşme nedeniyle çok sayıda künt yaralanma, asfiksi ve belirlenemeyen ölüm nedenlerini içeriyor.

Bununla birlikte veriler, ölümlerin en yaygın nedeninin akut kalp veya solunum yetmezliği ile bağlantılı "doğal ölümler" olduğunu söyledi. 2011'den beri ülkede ölen 2.711 Hintli göçmen işçinin yüzde 80'inin "doğal ölümler" sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Katar'daki birçok işçinin zorla çalıştırıldığı yüksek yaz sıcağı, göçmen işçilerin ölümlerinde önemli bir faktör olarak tespit edildi.

Katar, ülkedeki göçmen işçiler arasında ölenlerin sayısının işgücünün büyüklüğüyle orantılı olduğunu söyledi.

Çeviri: Emirhan Kemendi