Kalbinden bıçaklanan Filistinli defnedildi

İşgal altındaki Batı Şeria'nın kuzey bölgesinde, Yahudi bir yerleşimci tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülen Filistinli genç, bugün son yolculuğuna uğurlandı.
  • 22.06.2022, 15:53:50
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Kalbinden bıçaklanan Filistinli defnedildi

Selfit vilayetinin İskaka bölgesinde bir Yahudi yerleşimci tarafından dün kalbinden bıçaklanarak öldürülen Ali Hasan Harb adlı gencin naaşı, Nablus kentindeki En-Necah Üniversite Hastanesinden alındı.

Harb'ın naaşı, törene katılan çok sayıda Filistinli tarafından Nablus'tan doğduğu yer olan İskaka bölgesine getirildi ve belde kabristanına defnedildi.

Cenazeye katılanlar, Filistin bayrağı taşıdı, Yahudi yerleşimcilerin saldırılarını kınayan sloganlar attı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Selfit vilayetinin İskaka bölgesinde bir Yahudi yerleşimci tarafından kalbinden bıçaklanan Ali Hasan Harb'in yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Ayrım Duvarı (Utanç Duvarı) ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi Başkanı Mueyyed Şaban ise olayın, yerleşimcilerin el koymaya çalıştığı Filistinlilere ait özel arazide meydana geldiğini aktarmıştı.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ise yaptığı yazılı açıklamada, bu tür suçların, uluslararası kararları küçümsemeye devam eden faillere caydırıcı ceza verilmemesinin sonucu olduğunu belirterek, olayın sorumluluğunun uluslararası toplum ile Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısına ait olduğunu ifade etmişti.