Kadirov'un yeğeninin işkence görüntüleri sızdı

Çeçenistan'da Rus destekli Çeçenistan yönetiminin halka yaptığı işkence görüntüleri ortaya çıktı. 

  • 29.04.2020, 15:03:19
  • Güncelleme: 4 ay önce
Kadirov'un yeğeninin işkence görüntüleri sızdı

Çeçenistan savaşının sona ermesinin ardından Çeçenistan yönetimine getirilen Rusya destekli Ramzan Kadirov'un kendisine muhalif olan kişilere uyguladığı işkenceler basına yansımıştı. Ortadoğu Haber'in edindiği bilgilere göre Çeçen Youtube fenomeni  Tumso Abdurrahmanov'un yayınladığı görüntülerde Kadirov'a bağlı Grozni Belediye Başkanı ve Kadirov ailesine mensup İslam Kadirov'un Çeçen bir kadına işkence ettiği görülüyor.

2007 yılından beri Çeçenistan'da yönetimi Rusya desteği ile elinde bulunduran Ramzan Kadirov, İşkenceci ve sapkın kişiliğiyle öne çıkıyor. Ülkede kendisine muhalif olan kişileri defalarca kaçırtan ve öldürten Kadirov, ülkede saldığı korku ile iktidarı elinde bulundurmaya devam etmek istiyor.

Kadirov'un muhalifi olan kişilere uyguladığı işkence ve suikastler bilinse de, bu sefer net görüntüler basına sızdı. Yayınlanan görüntülerde Ramzan Kadirov'un yeğeni olan ve aynı zamanda Grozni Belediye Başkanlığı görevini yürüten İslam Kadirov'un Çeçen bir bayana elektro şok cihazıyla işkence ettiği görülüyor. 

Ramzan Kadirov ve Yeğeni Grozni Belediye Başkanı İslam Kadirov

Fotoğrafta Rusya destekli Ramzan Kadirov, görüntülerde ki kadınlara işkence eden yeğeni ve Grozni Belediye Başkanı İslam Kadirov ile...

Kadirov'un işkence karnesi kabarık

Rusya destekli Ramzan Kadirov yönetimi 2007 yılından buyana Rusya'ya karşı savaşan Çeçen direnişçilerin ailelerine sonu ölümle sonuçlanan işkence yöntemleri uyguluyor. Ramzan Kadirov yönetime geldikten sonra ülkede Rusya muhalifi Çeçen gençlere ve ailelerine işkence yapılması talimatı vermişti. Rusya'ya karşı savaşan birçok Çeçen, Kadirov ve ona bağlı çeteler tarafından işkence edilerek vahşice öldürülmüştü. 

Çeçenistan'da çocukları Rusya'ya karşı savaştığı için Kadirov tarafından işkence edilen Danilbek adlı şehit babası Kadirov'un kendisine ve ailesine yaptıklarını şöyle anlattı; "Benim 3 oğlum Haçlı ordusu olan Ruslara karşı savaşırken şehit oldu. 4. oğlum ise Kadirov tarafından kaçırıldı. Yıllardır diğer oğlumdan haber alamıyordum. 28 Mart 2009 tarihinde oğlumu Şali'de işkenceyle öldürdüler. Sonra cesedini benim önüme koyarak; Bunu tanıyor musun?'' dediler. Ben de dedim ki; Tanımaz olurmuyum. Bu benim oğlum'' dedim. '' 40 oğlum olsa bile Ruslarla savaşmaya gönderirdim'' dedim. Sonra oğlumun cesedine kapanarak '' Yusuf'um, Allah şehadetini kabul etsin'' dedim. Orada Kadirov'un baş yardımcısı Lord denilen kişi bana vurmaya başladı. O halde silahların kabzalarıyla beni dövdüler. Beni öyle dövdüler ki sonrasında 2 kez ameliyat geçirdim.'' ifadelerini kullandı.

Ramzan Kadirov'un yeğeni İslam Kadirov'un işkence görüntülerini Youtube kanalında yayınlayan Tumso Abdurrahmanov Rusya destekli Kadirov yönetimine bağlı kişiler tarafından suikaste uğradı. Suikastten kurtulan Abdurrahmanov Avrupa'ya kaçmak zorunda kaldı.

 

Ramzan Kadirov Babası Ahmet Kadirov'un Çeçen direnişçilerin düzenlediği suikast sonucunda öldürülmesinin ardından Rusya'nın desteğiyle Çeçenistan'ın başına geçti. Çeçenlerin Ruslara karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin karşısında durdu. Kadirov bir süredir dünya kamuoyuna yansıyan kötü imajını düzeltmek için, özellikle İslam ülkelerinde özel çalışmalar yürütüyor. Özellikle Türkiye karşıtlığı ile bilinen Kadirov zaman zaman Türkiye aleyhine açıklamaları ile gündeme geldi.  Suudi Prens Muhammed Bin Selman ve BAE Veliaht Prensi Nahyan'a yakınlığı ile bilinen Kadirov,  Prenslerle birlikte Dubai'de lüks bir yatta kadınlarla düzenlenen partiye katılmıştı. Ayrıca Kadirov'a bağlı birliklerin Suriye'de, Rus ordusu bünyesinde zaman zaman Türk Askeri ile karşı karşıya geldiği biliniyor. 

Kadirov, geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de bir çok medya mensubuna ve bazı cemaatlerin temsilcilerine yüklü miktarda para vererek kendi propagandasını yaptırmayı başardı. Hatta Türkiye'de sevilen dini şahsiyetlerden Mahmut Ustaosmanoğlu'nu ziyaret ettirilmiş , özel uçakla Çeçenistan'a götürdüğü bazı yazarlar Türkiye'ye döndüklerinde Kadirov'u öven yazılar yazmıştı. Bu yazılar ve ziyaretler Çeçenlerle güçlü bağları olan Türkiye halkının yoğun tepkisine neden olmuştu. Kadirov Rusya'nın kendisine sağladığı maddi imkanlarla kendi imajını düzeltmeye çalışıyor.