Kadirov, Çeçenistan’ı Putin’in ayakta tutuğunu söyledi

Geçen ay Türkiye’yi tehdit eden Rus beslemesi Ramazan Kadirov, Çeçenistan’ın ekonomik olarak Rusya’ya muhtaç olduğunu ima ederek Putin’e olan bağlılığını ifade etti.
  • 25.01.2022, 15:30:51
  • Güncelleme: 4 ay önce
Kadirov, Çeçenistan’ı Putin’in ayakta tutuğunu söyledi

Rusya tarafından işgal edilen Çeçenistan'ın ilk cumhurbaşkanı Cecher Dudayev'i “terörist” olarak gören Rus beslemesi Ramazan Kadirov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e olan bağlılığını ikrar etti.

Rusya Federasyonu’na bağlı özerk Çeçenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, sosyal medya hesabından yayınladığı video mesaj yoluyla, ülkesinin Putin olmadan bir ay bile dayanamayacağını söyledi.

Son 7 yılda Çeçenistan için tek bir petrol yatırımcısı dahi bulamadığını belirten Kadirov, “Çeçenistan kendi başına para kazanamıyor. Bölgede ne gaz, ne ışık, ne petrol var. Bu yüzden Rusya buraya yılda 300 milyar ruble kaynak ayırıyor” dedi.

Daha önce Putin’i ömür boyu devlet başkanı seçme önerisinde bulunan Kadirov, Çeçenistan’ın günlük faaliyetlerine Rusya olmadan bir ay bile devam edemeyeceğini öne sürdü.

TÜRKİYE’Yİ ÖCALAN’LA TEHDİT ETMİŞTİ

Rus beslemesi Kadirov, geçen ay yaptığı bir açıklamada, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyp Erdoğan'a yönelik küstah tehditler savurmuştu.

Kocaeli'nin Körfez Belediyesi tarafından tamamlanarak hizmete açılan Cevher Dudayev Parkı, Rus kuklası Kadirov’u çılgına çevirmişti.

Parkın açıldığı haberlerin yayılması üzerine, sosyal medya hesabından açıklama yapan ve Çeçen İçkerya Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Dudayev'i “terörist” olarak niteleyen Ramazan Kadirov, Türkiye'yi teröristlere destek vermekle suçlamıştı.

Çeçenistan’dan Türkiye’ye iltica eden kişilerin korunduğunu öne süren Kadirov, ayrıca Kocaeli’nde açılan parka misilleme olarak Çeçenistan’da da bir parka PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın ismini vermekle tehdit etmişti.

CEVHER DUDAYEV KİMDİR?

Ruslara karşı verilen istiklal mücadelesinin ardından Cevher Dudayev, 27 Ekim 1991'de yapılan seçimlerde yüzde 85 nispetinde oy alarak Çeçenistan Cumhurbaşkanlığına seçildi.

Rusya'nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan'a karşı başlattığı askeri harekata karşı cihat ilan eden Dudayev, 21 Nisan 1996'da bir Rus senatörle telefonda görüşürken telefon sinyalinden konumu tespit edildi ve lazer güdümlü savaş uçağının saldırısında şehit düştü.

Türkiye'yi, Türk dünyasının ve İslam aleminin ümit ışığı olarak nitelendirmişti. Dudayev açıklamasında, "Unutulmasın ki, Türkiye hem Türk dünyasının, hem de İslâm aleminin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi hem İslâm aleminin, hem de Türk dünyasının karanlığa gömülmesi demektir" demişti.