Jeffrey: Suriye’deki doğal gaz hattındaki patlamadan IŞİD sorumlu

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, "Arap Gazı" Doğal Gaz Boru Hattı’nda meydana gelen patlamayı IŞİD’in gerçekleştirdiğini öne sürdü.

  • 25.08.2020, 12:41:23
  • Güncelleme: 5 ay önce
Jeffrey: Suriye’deki doğal gaz hattındaki patlamadan IŞİD sorumlu

Reuters’in haberine göre İsviçre’nin Cenevre kentinde devam eden Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinde konuşan Jeffrey, “Konuyu halen inceliyoruz ancak bunun IŞİD’in bir saldırısı olduğu neredeyse kesin” dedi.

Jeffrey, Suriye'nin güneydoğusundaki Badia'da da IŞİD faaliyetlerinde artış olduğuna değindi.

IŞİD, Mart 2019'da Suriye'de kontrol ettiği son alanları kaybetmesine rağmen, hala mevcudiyetini koruyor.

Ancak IŞİD, haberin hazırlandığı ana kadar doğal gaz boru hattında gerçekleşen patlamanın sorumluluğunu üstlenmemişti.

Örgüt, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Deyrizor ve Rakka'nın Badia bölgelerinde hala hücreleri bulunuyor.

IŞİD en son bir Rus generalinin öldürülmesi ve 3 Rus askerinin yaralanmasıyla ilgili olayı üstlenmişti.

Tüm Suriye’de elektrikler kesilmişti

Enab Baladi internet sitesinde yer alan habere göre, dün gerçekleşen Şam’ın Dameer ve Adra kasabaları arasındaki bölgede yaşanan patlamanın ardından çıkan yangın çıkmış ve ardından ülke genelinde elektrikler kesilmişti.

Suriye rejiminin Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Ali Ghanem, "patlamanın sebebinin terör saldırısı olduğunu" açıklamıştı.

Söz konusu hattaki vanaların kapatılmasından sonra Nassiriya ve Jandar istasyonuna gaz nakli sağlandı ve elektrik kademeli olarak verilmeye başlandı.

Arap Gaz Boru Hattı

Arap Gaz Boru Hattı, Mısır doğal gazını Arap ülkelerine ve oradan Avrupa'ya ihraç edilmesini sağlayan bir hat olarak biliniyor. Arap Gaz Boru Hattı, Mısır’ın Kuzey Sina bölgesinden Ürdün'ün güneyindeki Akabe'ye ve oradan Suriye'deki Deir Ali'ye kadar uzanıyor.

Mısır, Ürdün, Lübnan ve Suriye, Irak ile Arap Gaz Boru Hattı'nı Irak'a bağlamak ve Irak gazını buradan Avrupa'ya ihraç etmek için 2004 yılında anlaştılar ve bu projenin 2010 yılında tamamlanması bekleniyordu.