Japonya’da Kovid-19’u 5 dakikada tespit eden bir test bulundu

Araştırmacıların, santimetrekare başına bir milyon girintiye sahip cam levha ile Kovid-19'u kısa sürede tespit eden bir test metodu bulduğu bildirildi.

  • 20.04.2021, 16:49:38
  • Güncelleme: 4 ay önce
Japonya’da Kovid-19’u 5 dakikada tespit eden bir test bulundu

Japonya'nın RIKEN araştırma enstitüsü ile Tokyo Üniversitesi araştırmacıları, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) çok kısa sürede tespit eden yeni bir yöntem buldu.

Kamu yayıncısı NHK'nin haberine göre, test kapsamında alınan numuneler, santimetrekare başına bir milyon girintiye sahip cam levha üzerine konuluyor.

Mikroskobik biçimleme teknolojisiyle oluşturulan cam levhanın girintileri, her birinde ayraç bulunan mikro test odaları görevi görüyor.

Üzerine konulan bir numunenin, Kovid-19'a ait ribonükleik asit (RNA) taşıdığı saptanırsa, o test odasından etrafa ışık yayılıyor.

5 dakika içinde tespit ediliyor

Kovid-19 RNA'sının çoğaltıldığı ve en az bir süren geleneksel metotların aksine, yeni yöntemdeki mikro odalar vasıtasıyla küçük miktardaki virüsler 5 dakika içerisinde tespit edilebiliyor.

RIKEN baş araştırmacılarından Rikiya Watanabe, basit ve hızlı testi kapsayan metodun karışık süreçler içermediğini ve ticarileştirilmesi halinde sağlık kurumlarınca kullanılabileceğini söyledi.